TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

12 mln pasażerów w Porcie Helsinki. W 2017 r. [FILM]
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 18.01.2018 07:21:23
12 mln pasażerów w Porcie Helsinki. W 2017 r.

Helsinki najpopularniejszym portem morskim w Europie.

Terminale promowe w stolicy Finlandii obsłużyły w 2017 roku rekordową liczbę ponad 12 mln podróżnych, czyniąc tym samym z Helsinek najbardziej uczęszczany port morski w Europie - poinformowały władze miasta.

Z danych przedstawionych przez miasto wynika, że w ubiegłym roku z blisko 12,3 mln pasażerów, którzy podróżowali przez helsińskie terminale promowe, 75 procent stanowili podróżujący regularnymi połączeniami rejsowymi na linii Tallin-Helsinki.

Dotychczas najbardziej ruchliwym portem w Europie było Dover położone nad kanałem La Manche. W 2017 r. angielski port, obsługując połączenia między Francją a Wielką Brytanią, miał 11,7 mln pasażerów.

W ramach stałych połączeń rejsowych "Port Helsinki" (Helsingin Satama), który jest spółką miejską zarządzającą kilkoma terminalami w różnych częściach stolicy Finlandii, obsłużył 11,8 mln osób.

Jak podały władze miasta, ruch pasażerski między stolicami Finlandii i Estonii rośnie najszybciej (9 mln osób). W porównaniu z 2016 r. liczba podróżnych zwiększyła się o ponad 3 proc. "Helsinki i Tallin stają się miastami bliźniaczymi, których gospodarcze i społeczne stosunki są coraz ściślejsze" - napisano w komunikacie.

Władze podkreśliły, że regularne połączenia z innymi portami w rejonie Morza Bałtyckiego – ze Sztokholmem, Petersburgiem i Travemuende (dzielnica Lubeki) od lat pozostają na stabilnym poziomie.


Oprócz regularnych przewozów pasażerskich w 2017 r. w Helsinkach znacząco wzrósł także ruch wycieczkowy (w porównaniu z rokiem poprzednim o 16 proc.). Fińską stolicę w ubiegłym roku odwiedziło 478 tys. turystów na 266 statkach wycieczkowych, co stanowi "rekord wszech czasów".

Stale popularną ofertą w turystyce międzynarodowej są rejsy po Morzu Bałtyckim, w ramach których zwiedza się kilka miast. Nowym trendem - jak podkreśla miasto - jest wzrost popularności Finlandii i Morza Bałtyckiego wśród turystów azjatyckich.

Rozwijający się ruch pasażerski między Finlandią i Estonią powoduje, że także port w Tallinie obsługuje coraz większą liczbę podróżnych (ponad 10 mln rocznie).

Z połączenia morskiego Helsinki-Tallin korzystają głównie fińscy i estońscy pracownicy, przedsiębiorcy, dostawcy oraz turyści, a także podróżni z innych krajów udający się na północ Europy. Oprócz pasażerów między tymi portami przeprawianych jest ponad 1 mln samochodów osobowych. Odległość ok. 80 km między dwoma stolicami promy fińskich i estońskich przewoźników pokonują codziennie po kilka razy w czasie 2-3 godz. (ekspresowe katamarany pokonują trasę w ciągu 1 godz. i 45 min).

Jak przypomniał Kari Noroviita zajmujący się ruchem osobowym w porcie w Helsinkach, miasto odpowiedziało na zapotrzebowanie większego ruchu w kierunku Tallina, znacząco zwiększając przepustowość portu poprzez oddanie do użytku w lutym 2017 r. nowego terminala zachodniego.

Z danych przedstawionych przez miasto wynika też, że rozwój promowego ruchu pasażerskiego wpływa na znaczący wzrost w branży turystycznej, hotelarskiej i restauracyjnej w obszarze helsińskiej metropolii (liczącej łącznie z sąsiednimi miastami Espoo i Vantaa ponad 1 mln mieszkańców). Rocznie podróżujący drogą morską dostarczają regionowi ok. 800 mln euro.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
prom
Finlandia
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.