TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

70 jednostek na finale Zlotu Wielkich Żaglowców
InfoShip.pl - Opublikowano: 14.07.2017 10:43:58
70 jednostek na finale Zlotu Wielkich Żaglowców

Ponad 70 jednostek z 18 krajów weźmie udział w finale The Tall Ships Races w Szczecinie, który odbędzie się od 5 do 8 sierpnia br.

Ponad 70 jednostek z 18 krajów weźmie udział w finale The Tall Ships Races w Szczecinie, który odbędzie się od 5 do 8 sierpnia br. Portugalski Santa Maria Manuela, rosyjski Shtandart czy Dar Młodzieży to tylko niektóre żaglowce, które zacumują przy Wałach Chrobrego i na nabrzeżu Łasztowni.

The Tall Ships Races rozpoczęły się pod koniec czerwca w szwedzkim porcie w Halmstad. Załogi mają za sobą pierwszy etap do fińskiej Kotki.

Jak poinformowała w czwartek na konferencji Zofia Sadłowska z Centrum Żeglarskiego, polskie jednostki plasują się wysoko w klasyfikacji. "Szczecińska reprezentacja zajmuje następujące miejsca: Fryderyk Chopin - 6., zaś mniejsze jednostki: Zryw - 5, a Urtica - 6. Ogromnym sukcesem jest 1 miejsce w klasie B zajęte przez załogę żaglowca Kapitan Borchardt, który prowadzi w klasyfikacji generalnej" – zaznaczyła.

Centrum Żeglarskie szacuje, że na finał regat w Szczecinie przypłynie ok. 2,5 tys. żeglarzy oraz przybędzie 2,5 mln turystów. "Po raz pierwszy w historii miasta i samych regat będziemy gościć 4 największe szkoleniowe żaglowce świata: Shtandart, Kruzenshtern, Dar Młodzieży i Mir. Będzie także sporo egzotyki, dostarczą je nam dwa żaglowce szkoleniowe marynarki wojennej: Cisne Branco z Brazylii oraz Shabab Oman 2 z Omanu" – wymieniła Sadłowska.

Dodała, że w przy szczecińskim nabrzeżu zacumują także 2 repliki: czeska La Grace oraz rosyjski Shtandart. "Po raz pierwszy w historii regat będziemy gościć jednostki z Bułgarii Royal Helena oraz z Portugalii Santa Maria Manuela. Ten rok będzie także wyjątkowy dla 3 żaglowców, gdyż właśnie w Szczecinie będą one obchodzić swoje rocznice: norweski żaglowiec Sorlandet 90 lat, fregata Dar Młodzieży 35 lat i Fryderyk Chopin – 25 lat" – podkreśliła.

Centrum Żeglarskie przygotowało także atrakcje dla mieszkańców i turystów, w tym m.in. kino żeglarskie, koncerty szantowe oraz paradę międzynarodowych załóg.

Rzecznik Szczecińskiej Agencji Artystycznej Robert Grabowski powiedział, że odwiedzający finał regat mogą wziąć udział w jednym z 7 festiwali, które przygotowało miasto. "Przed nami Festiwal Orkiestr Dętych, V Festiwal Rzeźb z Piasku, Samba Port Festiwal, Travel Family poświęcony podróżom, zlot foodtracków, festiwal filmowy oraz X Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni. Wśród gości, którzy zaprezentują się podczas finału regat będzie m.in. Centrum Nauki Kopernik i Motylarnia" – wymienił.

W programie regat znalazły sie także koncert na scenie zbudowanej przy Wałach Chrobrego. Publiczność usłyszy m.in. koncert Andrea Bocelli z udziałem muzyków Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

W The Tall Ships Races biorą udział załogi złożone z grup młodych adeptów żeglarstwa, którzy będą zbierać morskie szlify na Bałtyku startując w trzech wyścigach: między Halmstad i Kotką, Turku i Kłajpedą oraz Kłajpedą i Szczecinem. Zwieńczeniem kilkutygodniowej rywalizacji na morzu będzie barwna parada załóg przemierzająca ulice centrum Szczecina oraz ceremonia wręczenia trofeów w czterech klasach i w klasyfikacji generalnej.

Szczecin już po raz trzeci - podobnie jak w 2007 i 2013 roku - będzie gospodarzem finału The Tall Ships Races.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek. Ich historia sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. Daru Pomorza. Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r. (PAP)


Sprawdź też:
Port Szczecin

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.