TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

70 jednostek na finale Zlotu Wielkich Żaglowców
InfoShip.pl - Opublikowano: 14.07.2017 10:43:58
70 jednostek na finale Zlotu Wielkich Żaglowców

Ponad 70 jednostek z 18 krajów weźmie udział w finale The Tall Ships Races w Szczecinie, który odbędzie się od 5 do 8 sierpnia br.

Ponad 70 jednostek z 18 krajów weźmie udział w finale The Tall Ships Races w Szczecinie, który odbędzie się od 5 do 8 sierpnia br. Portugalski Santa Maria Manuela, rosyjski Shtandart czy Dar Młodzieży to tylko niektóre żaglowce, które zacumują przy Wałach Chrobrego i na nabrzeżu Łasztowni.

The Tall Ships Races rozpoczęły się pod koniec czerwca w szwedzkim porcie w Halmstad. Załogi mają za sobą pierwszy etap do fińskiej Kotki.

Jak poinformowała w czwartek na konferencji Zofia Sadłowska z Centrum Żeglarskiego, polskie jednostki plasują się wysoko w klasyfikacji. "Szczecińska reprezentacja zajmuje następujące miejsca: Fryderyk Chopin - 6., zaś mniejsze jednostki: Zryw - 5, a Urtica - 6. Ogromnym sukcesem jest 1 miejsce w klasie B zajęte przez załogę żaglowca Kapitan Borchardt, który prowadzi w klasyfikacji generalnej" – zaznaczyła.

Centrum Żeglarskie szacuje, że na finał regat w Szczecinie przypłynie ok. 2,5 tys. żeglarzy oraz przybędzie 2,5 mln turystów. "Po raz pierwszy w historii miasta i samych regat będziemy gościć 4 największe szkoleniowe żaglowce świata: Shtandart, Kruzenshtern, Dar Młodzieży i Mir. Będzie także sporo egzotyki, dostarczą je nam dwa żaglowce szkoleniowe marynarki wojennej: Cisne Branco z Brazylii oraz Shabab Oman 2 z Omanu" – wymieniła Sadłowska.

Dodała, że w przy szczecińskim nabrzeżu zacumują także 2 repliki: czeska La Grace oraz rosyjski Shtandart. "Po raz pierwszy w historii regat będziemy gościć jednostki z Bułgarii Royal Helena oraz z Portugalii Santa Maria Manuela. Ten rok będzie także wyjątkowy dla 3 żaglowców, gdyż właśnie w Szczecinie będą one obchodzić swoje rocznice: norweski żaglowiec Sorlandet 90 lat, fregata Dar Młodzieży 35 lat i Fryderyk Chopin – 25 lat" – podkreśliła.

Centrum Żeglarskie przygotowało także atrakcje dla mieszkańców i turystów, w tym m.in. kino żeglarskie, koncerty szantowe oraz paradę międzynarodowych załóg.

Rzecznik Szczecińskiej Agencji Artystycznej Robert Grabowski powiedział, że odwiedzający finał regat mogą wziąć udział w jednym z 7 festiwali, które przygotowało miasto. "Przed nami Festiwal Orkiestr Dętych, V Festiwal Rzeźb z Piasku, Samba Port Festiwal, Travel Family poświęcony podróżom, zlot foodtracków, festiwal filmowy oraz X Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni. Wśród gości, którzy zaprezentują się podczas finału regat będzie m.in. Centrum Nauki Kopernik i Motylarnia" – wymienił.

W programie regat znalazły sie także koncert na scenie zbudowanej przy Wałach Chrobrego. Publiczność usłyszy m.in. koncert Andrea Bocelli z udziałem muzyków Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

W The Tall Ships Races biorą udział załogi złożone z grup młodych adeptów żeglarstwa, którzy będą zbierać morskie szlify na Bałtyku startując w trzech wyścigach: między Halmstad i Kotką, Turku i Kłajpedą oraz Kłajpedą i Szczecinem. Zwieńczeniem kilkutygodniowej rywalizacji na morzu będzie barwna parada załóg przemierzająca ulice centrum Szczecina oraz ceremonia wręczenia trofeów w czterech klasach i w klasyfikacji generalnej.

Szczecin już po raz trzeci - podobnie jak w 2007 i 2013 roku - będzie gospodarzem finału The Tall Ships Races.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek. Ich historia sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. Daru Pomorza. Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Port Szczecin
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.