TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Bałtycka żegluga promowa na wystawie. W Świnoujściu
- Opublikowano: 22.02.2018 12:00:16
Początki żeglugi promowej w Świnoujściu (fot. Andrzej Ryfczyński)

Od jutra będzie można oglądać zdjęcia i modele promów w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu na wystawie "70 lat żeglugi promowej ze Świnoujścia przez Bałtyk".

Zdjęcia i modele promów będzie można oglądać w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu na wystawie "70 lat żeglugi promowej ze Świnoujścia przez Bałtyk". Otwarcie ekspozycji zaplanowano na najbliższy piątek - 23 lutego.

Na wystawie pokazywane będą zdjęcia, a wśród nich najstarsze z inauguracyjnego rejsu, ale także współczesne fotografie. Obok nich będzie można zobaczyć także modele niektórych promów.

Pierwsze po II wojnie światowej połączenie promowe ze Świnoujścia do Trelleborga w Szwecji uruchomiono 20 lutego 1948 r. Początkowo linię tę obsługiwały trzy szwedzkie statki przystosowane do przewozu wagonów kolejowych. Rejs inauguracyjny wykonał prom "Starke". Polska jednostka do obsługi tej linii weszła w 1950 r.

W 1954 r. połączenie promowe ze Szwecją zostało zerwane. Żeglugę promową przywrócono dziesięć lat później, otwierając linię Świnoujście – Ronne – Ystad. Do 1977 r. kontrolę nad Bazą Promów Morskich sprawował Zarząd Portów Szczecin, a od tego roku kołobrzeska firma Polska Żegluga Bałtycka. W tym samym roku PŻB uruchomiła nową linię do Kopenhagi, a w 1978 r. przedłużyła ją do Felixstowe w Wielkiej Brytanii.

W 2001 r. Baza Promów Morskich została sprzedana Zarządowi Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, który jest obecnie jej właścicielem. Operatorem jest spółka Terminal Promowy Świnoujście, która zarządza największym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych na Bałtyku terminalem promowym.

Ze świnoujskiego terminalu promowego korzystają obecnie trzy firmy armatorskie: Polska Żegluga Bałtycka, Unity Line i TT-Line.

Organizatorem ekspozycji jest Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu we współpracy z Terminalem Promowym Świnoujście, Polską Żeglugą Bałtycką, Unity Line i TT-Line. (PAP)

Autor: Kacper ReszczyńskiSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.