TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

BIG JUMP 2019 – ratuj rzeki i wejdź do wody!
InfoShip.pl - Opublikowano: 13.07.2019 12:00:46
BIG JUMP 2019 – ratuj rzeki i wejdź do wody!

14 lipca, mieszkańcy w wielu miejscach w Europie o godz. 15.00 wejdą symbolicznie do wody, by pokazać swoje zaangażowanie w ochronę natury.

Ochrona rzek jest ważna w adaptacji do zmian klimatycznych. W niedzielę, 14 lipca, mieszkańcy w wielu miejscach w Europie o godz. 15.00 wejdą symbolicznie do wody, by pokazać swoje zaangażowanie w ochronę natury. W Warszawie uczestnicy BIG JUMP zanurzą się w Wiśle na wysokości Płyty Desantu.

– W tym roku wchodzimy do wody z przesłaniem zaprzestania niszczenia polskich rzek pod pozorem zapobiegania klęskom powodzi czy wysychania naszego kraju. Nie można w czasie zmiany klimatu korzystać z betonowych rozwiązań pogłębiających skutki gwałtownych opadów czy katastrofalnej suszy. Ochrona rzek przed dewastacją staje się naszym patriotycznym i obywatelskim obowiązkiem – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja, koordynatora BIG JUMP w Polsce.

Warszawski symbol

Swój symboliczny gest na rzecz ochrony polskich rzek może wykonać każda osoba, niezależnie gdzie się znajduje, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem, a nawet w domu z miską wody. W stolicy, na plaży przy Płycie Desantu spotkają się jak co roku rodziny, grupy przyjaciół, miłośników rzek, kajakarzy, żeglarzy, wędkarzy, artystów czy działaczy społecznych.

Akcji towarzyszyć będzie pokaz mody strojów kąpielowych i kąpielówek zorganizowany przez kolektyw Siostry Rzeki zaangażowany w obronę Wisły. W mobilnej przymierzalni będzie można zarezerwować strój, przymierzyć i wejść w nim do rzeki podczas Big Jump. Fundacja Rok Rzeki Wisły przypłynie łodziami. Uczestnicy zanurzą się w wodzie z przesłaniem zaprzestania niszczenia polskich rzek, by zapobiegać klęskom powodzi czy wysychania kraju.

Dziki prawy brzeg

W Warszawie prawy brzeg Wisły zachowuje swój dziki charakter. Występują tam chronione objęte szczególną ochroną, takie jak Natura 2000, Wyspy Zawadowskie czy Ławice Kępińskie, które są miejscem siedlisk ptaków. Dodatkowo, dzięki specjalnym procesom technologicznym w oczyszczalni ścieków "Czajka" i "Południe" woda przekazywana do rzeki spełnia standardy jakości, a odpady nie trafiają do naturalnego środowiska. Dzięki temu Wisła jest atrakcyjnym miejscem do rekreacji i odpoczynku.

W tegorocznej edycji BIG JUMP Miasto Stołeczne Warszawa wraz z Dzielnicą Wisła dołącza do akcji koordynowanej przez Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network oraz partnerami - Koalicją Ratujmy Rzeki, WWF Polska, Siostry Rzeki.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
Wisła
Port Warszawa