TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Błąd biletowego systemu uziemił nowe autobusy KLA
InfoBus.pl - Opublikowano: 18.07.2017 13:43:25

Najnowsze autobusy miały wyjechać 1 lipca, ale na ulicach miasta pojawią się dopiero w najbliższą środę.

Jak informuje portal faktykaliskie.pl - najnowsze autobusy KLA miały wyjechać 1 lipca, ale na ulicach miasta pojawią się dopiero w najbliższą środę. Najnowszy nabytek Kaliskich Linii Autobusowych miał błąd jednego z systemów, który mógłby powodować np. złe naliczanie opłat za przejazd. Żeby usunąć nieprawidłowości konieczna była wizyta przedstawicieli firmy MT TEST ze Słowacji, która produkuje urządzenia montowane w Solarisach.

Jeszcze na kilka dni przed planowanym terminem autobusy były prezentowane na Głównym Rynku. Mogli je zobaczyć kaliszanie i radni w przerwie ostatnich przed wakacjami obrad. Wtedy Mariusz Wdowczyk, prezes Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego zapewniał, że nowoczesne Solarisy będą wozić mieszkańców już od 1 lipca. Jednak pojazdy nie pojawiły się na ulicach. A wszystko przez złą konfigurację jednego z systemów. - Autobus to jest produkt. Wyjeżdża z fabryki, ale jest w nim tyle systemów informatycznych, kilka komputerów: dla systemu kierującego GPS, monitoringu, sprzedaży biletów, do obsługi kasowników – mówi Piotr Bewziuk z KLA. - Autobus dostaliśmy z fabryki w stanie przygotowanym do jazdy, a na warunki kaliskie chcieliśmy to zaadaptować. A ponieważ chcieliśmy, żeby ten system w Kaliszu był najnowocześniejszy, musieliśmy podjąć prace, by był spójny z naszym systemem, który do tej pory funkcjonował, a który kupiliśmy w 2000 roku, a aktualizowaliśmy w 2010 roku. Musiało to potrwać.

Czy przed zapowiedziami, że autobusy wyjadą 1 lipca na ulice przewoźnik wiedział, że mogą być problemy z kasownikami? Odpowiedzi są lakoniczne. Gdyby pojazdy pojawiły się na ulicach mogłyby źle naliczać opłaty za przejazdy. - Istniało zagrożenie, że nie zmieni się np. taryfa, autobus wyjedzie za miasto, a GPS będzie wskazywać, że nadal jest na terenie Kalisza – wyjaśnia Mariusz Wdowczyk, prezes KPT.

Konfiguracja systemu trwała trzy tygodnie. Początkowo miała się odbyć zdalnie przez Internet, ale problemy z zestawieniem łączności ze słowacka firmą spowodowały, że jej przedstawiciele musieli pojawić się w Kaliszu. Prace trwały cały weekend.

W środę, gdy Mariusz Wdowczyk oficjalnie pożegna się z funkcją prezesa KPT, autobusy mają wyjechać na ulice.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
KLA Kalisz
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.