TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Czy warto przywrócić polską banderę? [FILM]
InfoShip.pl - Opublikowano: 30.11.2018 10:30:55
Czy warto przywrócić polską banderę? [FILM]

Polska flota pod polską banderą w 1990 r. liczyła 247 statków. Obecnie jest ich 96.

Transformacja ustrojowa przyniosła wzrost i rozwój gospodarczy w wielu dziedzinach gospodarki narodowej, a Polakom poprawę poziomu życia. Jednak w przypadku żeglugi i całej gospodarki morskiej doprowadziła do głębokiej zapaści.

Polska flota pod polską banderą w 1990 r. liczyła 247 statków. Obecnie wszystkich polskich statków jest zaledwie 96 i większość z nich eksploatowanych jest pod obcymi banderami.

Skutek jest taki, że statki będące własnością polskiego skarbu państwa przynoszą korzyści finansowe budżetom obcych państw. W Polsce, wpływów do budżetu państwa z uprawiania żeglugi, praktycznie nie ma. Ale to nie znaczy, że żegluga nie jest istotna w gospodarce narodowej państwa.

Ostatnio opublikowany raport DNV-GL, najważniejszej instytucji klasyfikacyjnej w żegludze światowej, i Menon Economics pod znamiennym tytułem: "Wiodące Morskie Gospodarki Świata 2018", wyróżnia cztery segmenty gospodarki morskiej i przypisuje tym segmentom następujące wagi: żegluga morska – 40%, morskie finanse & konsulting – 20%, technologie morskie – 20%, porty i logistyka – 20%. Ta systematyka odzwierciedla fakt, że to żegluga jest najważniejszym segmentem gospodarki morskiej. To od stanu żeglugi zależy, jak będą się rozwijały pozostałe działy gospodarki morskiej.

Norwegia, kraj o ludności niespełna 6 mln, posiada pod norweską banderą, flotę liczącą ponad 1900 statków. Roczny dochód żeglugi w 2016 r., wyniósł tam ponad 116 bilionów NOK (ok 16.5 mld EUR). W raporcie przedstawiającym trzydzieści wiodących gospodarek morskich świata, Norwegia jest na czwartym miejscu. Polskiej żeglugi i polskiej gospodarki morskiej w tym rankingu nie ma, pomimo że nawet Szwajcaria (bez dostępu do morza) jest ujęta.

Przedstawiamy film pt. "Przywrócić polską banderę", zrealizowany przez Video Studio Gdańsk na zlecenie Polskiego Związku Zarządców Statków, który wyjaśnia przyczyny upadku polskiej żeglugi pod polską banderą. Prezentuje również podstawowe założenia projektu, którego celem jest przywrócenie polskiej bandery w polskiej flocie handlowej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
prom
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.