TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dar Młodzieży pięknieje na Rejs Niepodległości [FILM]
InfoShip.pl - Opublikowano: 11.01.2018 16:58:38
Dar Młodzieży pięknieje na Rejs Niepodległości

Jeden z najsłynniejszych polskich żaglowców szykuje się do wielkiej morskiej wyprawy. Na swój pokład zabierze 100 chętnych do roli Młodych Ambasadorów.

Jeden z najsłynniejszych polskich żaglowców szykuje się do wielkiej morskiej wyprawy. "Dar Młodzieży" w maju wypłynie w Rejs Niepodległości dookoła świata. A na pokład zabierze 100 chętnych do roli Młodych Ambasadorów. To poważne wyzwanie, wszystko musi sprawnie działać, dlatego fachowcy z gdyńskiej stoczni Nauta remontują go i robią na bóstwo. Na dok żaglowiec trafił 12 grudnia. W lutym "Dar Młodzieży" będzie już w pełni gotowy na morską przygodę.

Na "Darze Młodzieży" trwają przygotowania do wielkiego rejsu. Żaglowiec ma przed sobą prawdziwą morską przygodę - popłynie dookoła świata. A wszystko w ramach Rejsu Niepodległości. Jest on organizowany dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą będziemy świętować w tym roku. W maju 2018 roku statek wypłynie z Gdyni, żeby okrążyć glob. W tym czasie będzie pływającą wizytówką Polski. Punktem kulminacyjnym rejsu będzie udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku. "Dar Młodzieży", według założeń, powróci do Polski w marcu 2019 roku. W morzu spędzi w sumie 9 miesięcy.

"To forma wyzwania. Pierwszym portem ma być Lizbona. Statek popłynie wzdłuż Afryki. Potem ma być Dakar, Wyspy Zielonego Przylądka, Cape Town, wyjście na Ocean Indyjski, dwa porty w Chinach, dwa porty w Japonii i w Stanach Zjednoczonych, swa w Meksyku i wizyta w Panamie na Światowych Dniach Młodzieży. Potem statek odwiedzi jeszcze Nowy Jork i będzie wracał przez Atlantyk do domu. Przez te 9 miesięcy będziemy się starali płynąć na żaglach – mówi kpt. ż. w. Ireneusz Lewandowski, komendant "Daru Młodzieży".

Żeby taka wyprawa mogła przebiec bez zakłóceń, żaglowiec musi być odnowiony. Właśnie trwa jego remont w gdyńskiej stoczni Nauta. Na dok trafił 12 grudnia i z dnia na dzień pięknieje pod czujnym okiem fachowców.

"Przygotowujemy statek do rejsu dookoła świata. Zrobiliśmy przegląd całego układu napędowego, konserwację kadłuba, wału śrubowego, śruby napędowej oraz trzonu steru. Była wymiana olei na biodegradowalne i uszczelnień. W tej chwili, po przeglądzie silnika głównego, zadecydowano o kapitalnym remoncie silnika głównego SG 2 i to wykonujemy – mówi Marcin Pieczunka, kierownik remontu "Daru Młodzieży" ze stoczni Nauta.

Remont przewiduje również, wymaganą przez międzynarodowe przepisy, instalację nowoczesnego systemu do oczyszczania wód balastowych. Dzięki niemu żaglowiec bez przeszkód będzie mógł wpływać na wody terytorialne państw odwiedzanych podczas podróży dookoła świata. Dodatkowo remont obejmuje także inne zadania.

"Statek jest na klasowym remoncie, przewidzianym co 4 lata. Jest częściowo remontowany wewnątrz. Poprawiane są łazienki, w mesach będą wykonywane nowe siedziska, salonik dla studentów, będą montowane nowe urządzenia na mostku szkolnym – opowiada kpt. ż. w. Ireneusz Lewandowski, komendant "Daru Młodzieży".

Prace dokowe w stoczni dobiegają już końca. W przyszłym tygodniu planowane jest wydokowanie żaglowca i wtedy na wodzie kontynuowane będą prace związane z remontem silnika. W sumie remont potrwa jeszcze około dwóch tygodni.

Pierwszy sprawdzian na wodzie "Dar Młodzieży" przejdzie już w lutym. Wtedy ruszy kolejny sezon szkoleniowy. Statek popłynie na Maderę ze studentami Hogere ZeevaartSchool z Antwerpii, którzy od 10 lat odbywają miesięczne praktyki morskie na "Darze Młodzieży".

Rejs Niepodległości

Najważniejszym sprawdzianem będzie jednak Rejs Niepodległości dookoła świata. Podczas swojej morskiej przygody "Dar Młodzieży" odwiedzi: Lizbonę, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Hong Kong, Shanghaj, Osakę, Vancouver, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panamę, Nowy Jork, Hortę i Antwerpię. Następnie wróci do Gdyni.

Na czas tego wyjątkowego rejsu "Dar Młodzieży" zabierze na pokład przedstawicieli wybranych krajów świata, do których zawinie polski żaglowiec. Popłynie też polska młodzież w roli Młodych Ambasadorów. Będzie to 100 młodych ludzi, którzy kochają morze i chcą się stać częścią tej wielkiej przygody. Trwa właśnie konkurs, który ich wyłoni. Jest on adresowany do młodzieży w wieku od 18 do 26 lat i składa się z dwóch etapów. W pierwszym wystarczy za pośrednictwem aplikacji Rejs Niepodległości na Facebooku przesłać zdjęcie lub krótki film (do 2 minut). Kandydat na wilka morskiego musi zaprezentować w nim siebie w roli ambasadora promującego Polskę. Chodzi o to, żeby pokazać tam przestrzeń geograficzną, społeczną lub kulturową, w której się żyje i to w jaki sposób dzięki niej chcieliby pokazać i promować Polskę za granicą. Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu przedłużono do 10 stycznia 2018 roku. Na umieszczone w aplikacji kandydatury głosują internauci – do 14 stycznia 2018 roku do godz. 23.59. Ci uczestnicy, którzy zdobędą największą ilość głosów (maksymalnie 500 osób) zostaną zaproszeni do drugiego etapu konkursu. Będzie to Test Wiedzy, który odbędzie się 20 stycznia 2018 roku w Warszawie. Będzie on obejmował wiedzę z zakresu historii od Powstania Kościuszkowskiego do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, podstaw wiedzy żeglarskiej oraz morza w Biblii. Stu laureatów w nagrodę popłynie "Darem Młodzieży" na jednym, wybranym przez siebie, odcinku Rejsu Niepodległości dookoła świata.

Ci, którzy zostaną wybrani, żeby popłynąć w rejs, będą musieli przejść szkolenia: w zakrsie indywidualnych technik ratunkowych, ochrony przeciwpożarowej, elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy, w zakresie bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej oraz problematyki ochrony na statku. Wszystko po to, żeby być częścią załogi i wiedzieć, jak sobie radzić w ewentualnych sytuacjach kryzysowych.

-"Uczestnicy rejsu będą musieli zapoznać się ze statkiem. Będziemy im też pokazywać jak się wchodzi najpierw na te niższe półki, a potem na reje – zaznacza kpt. ż. w. Ireneusz Lewandowski, komendant "Daru Młodzieży".

Załoga i uczestnicy będą się wymieniać w trakcie rejsu, a to dlatego, że nie możliwe jest zabranie jednocześnie wszystkich. Na pokładzie może podróżować 196 osób, w tym 35 osób to stała załoga, a jest jeszcze obsługa. W rejsie wezmą też udział praktykanci i studenci ze Szczecina i Akademii Morskiej w Gdyni.

W styczniu 2019 roku żaglowiec przybije do Panamy i weźmie udział w 34. Światowych Dni Młodzieży. Wtedy też jest szansa, że odwiedzi go sam papież Franciszek.

-"Rektor wysłał zaproszenie do papieża Franciszka. Najprawdopodobniej będzie on wizytował statek. Byłaby to pierwsza wizyta głowy kościoła na żaglowcu – mówi kpt. ż. w. Ireneusz Lewandowski, komendant "Daru Młodzieży".

Rejs Niepodległości zyskał rządowy patronat. Organizatorem jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni oraz Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
stocznia
Port Gdynia
Dar Młodzieży
MGMiŻŚ
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.