TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dotknąć "Batorego". W Gdyni
InfoShip.pl - Opublikowano: 15.11.2017 17:47:02
Dotknąć Batorego w Gdyni; fot. Mateusz Skowronek

Teraz każdy może dotknąć i poczuć, jak wyglądał ten słynny statek pasażerski.

M/s "Batory" na wyciągnięcie ręki. Każdy może dotknąć i poczuć, jak wyglądał ten słynny statek pasażerski. Wykonana z brązu makieta została uroczyście odsłonięta 15 listopada 2017 r. na Skwerze im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, w okolicy Muzeum Emigracji. Wszystko z myślą o osobach niewidomych.

M/s "Batory" to statek pasażerski, który od 1936 roku do wybuchu II wojny światowej przewiózł tysiące emigrantów, poszukujących za oceanem lepszego życia. W czasie wojny "Batory" otrzymał przydomek "Lucky Ship". A to dlatego, że szczęśliwie służył jako statek transportowy w konwojach, wożąc głównie żołnierzy. Najbardziej wsławił się jednak przewiezieniem 480 dzieci z Anglii do Australii i skarbów wawelskich oraz rezerw złota Banku Anglii do Kanady.

Makieta jest wykonana z brązu w skali 1:50. Jej autorami są Stanisław i Michał Wysoccy. Stojąca niedaleko Muzeum Emigracji miniatura statku jest ciekawą atrakcją, ale przede wszystkim umożliwia osobom niewidomym poznanie jednego z symboli polskiej emigracji.

Makieta powstała w ramach programu "Pomóżmy Zobaczyć Świat Rękoma". Polega on na budowie makiet najbardziej znanych zabytków historycznych Trójmiasta. Jego celem jest zmniejszanie barier wynikających z niepełnosprawności, likwidowanie barier społecznych i popularyzowanie pamięci i wiedzy o kulturze i historii oraz o wydarzeniach ważnych dla regionu i kraju. Od 2012 roku realizuje go Klub Rotary International Gdańsk – Sopot – Gdynia.

Projekt miniatury m/s "Batory" został sfinansowany przez Rotary Klub Gdynia, Rotary Klub Gdynia Orłowo oraz Rotary Klub Gdańsk – Sopot – Gdynia ze środków własnych oraz dzięki wsparciu miasta Gdyni, a także firm i osób prywatnych. W sumie stworzenie makiety kosztowało około 95 tysięcy zł.

W 2016 roku powstała już makieta zabytkowego niszczyciela ORP "Błyskawica". Można ją zobaczyć przy Nabrzeżu Pomorskim, w pobliżu miejsca, gdzie cumuje słynny okręt.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Port Gdynia
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.