TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dotknąć "Batorego". W Gdyni
InfoShip.pl - Opublikowano: 15.11.2017 17:47:02
Dotknąć Batorego w Gdyni; fot. Mateusz Skowronek

Teraz każdy może dotknąć i poczuć, jak wyglądał ten słynny statek pasażerski.

M/s "Batory" na wyciągnięcie ręki. Każdy może dotknąć i poczuć, jak wyglądał ten słynny statek pasażerski. Wykonana z brązu makieta została uroczyście odsłonięta 15 listopada 2017 r. na Skwerze im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, w okolicy Muzeum Emigracji. Wszystko z myślą o osobach niewidomych.

M/s "Batory" to statek pasażerski, który od 1936 roku do wybuchu II wojny światowej przewiózł tysiące emigrantów, poszukujących za oceanem lepszego życia. W czasie wojny "Batory" otrzymał przydomek "Lucky Ship". A to dlatego, że szczęśliwie służył jako statek transportowy w konwojach, wożąc głównie żołnierzy. Najbardziej wsławił się jednak przewiezieniem 480 dzieci z Anglii do Australii i skarbów wawelskich oraz rezerw złota Banku Anglii do Kanady.

Makieta jest wykonana z brązu w skali 1:50. Jej autorami są Stanisław i Michał Wysoccy. Stojąca niedaleko Muzeum Emigracji miniatura statku jest ciekawą atrakcją, ale przede wszystkim umożliwia osobom niewidomym poznanie jednego z symboli polskiej emigracji.

Makieta powstała w ramach programu "Pomóżmy Zobaczyć Świat Rękoma". Polega on na budowie makiet najbardziej znanych zabytków historycznych Trójmiasta. Jego celem jest zmniejszanie barier wynikających z niepełnosprawności, likwidowanie barier społecznych i popularyzowanie pamięci i wiedzy o kulturze i historii oraz o wydarzeniach ważnych dla regionu i kraju. Od 2012 roku realizuje go Klub Rotary International Gdańsk – Sopot – Gdynia.

Projekt miniatury m/s "Batory" został sfinansowany przez Rotary Klub Gdynia, Rotary Klub Gdynia Orłowo oraz Rotary Klub Gdańsk – Sopot – Gdynia ze środków własnych oraz dzięki wsparciu miasta Gdyni, a także firm i osób prywatnych. W sumie stworzenie makiety kosztowało około 95 tysięcy zł.

W 2016 roku powstała już makieta zabytkowego niszczyciela ORP "Błyskawica". Można ją zobaczyć przy Nabrzeżu Pomorskim, w pobliżu miejsca, gdzie cumuje słynny okręt.
Sprawdź też:
Port Gdynia

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.