TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dworzec Morski w Gdyni obchodzi 85 lecie
InfoShip.pl - Opublikowano: 29.11.2018 16:30:37
Dworzec Morski w Gdyni ma 85 lat

Niezwykły spektakl w Dworcu Morskim w Gdyni. Stenka i Więckiewicz przeczytają listy emigrantów.

Muzyka na żywo, prawdziwe listy polskich emigrantów oraz dwójka wybitnych aktorów – Danuta Stenka i Robert Więckiewicz. Spektakl-słuchowisko, podczas którego poznamy losy ludzi opuszczających Polskę lub żyjących poza jej granicami, zostało przygotowane z okazji 85-lecia urodzin Dworca Morskiego.

Swój jubileusz budynek będzie obchodził 8 grudnia 2018 r.

Gdynia stała się centrum na mapie ruchu pasażerskiego całej Polski 8 grudnia 1933 r. To właśnie z otwartego tego dnia Dworca Morskiego Polacy wyruszali w daleki świat, a przy Nabrzeżu Francuskim cumowały legendarne polskie transatlantyki. Obecnie znajduje się tam Muzeum Emigracji.

Poczuć klimat emigracji

Widowisko wyprodukowane będzie w technice binauralnej. Oznacza to, że osoby siedzące na widowni wyposażone zostaną w słuchawki, przez które słuchać będą nie tylko głosów aktorów, ale także całej gamy specjalnie przygotowanych dźwięków: odgłosu odpływającego statku pasażerskiego z tłumem podróżnych na pokładzie, dźwięków ulicy w Nowym Jorku dokąd przybywali emigranci. Widowisko odbędzie się przy akompaniamencie muzyki wykonywanej na żywo przez zaproszonych do współpracy muzyków. Spektaklowi towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana oprawa wizualna.

Kanwą wydarzenia słowno-muzycznego są listy polskich emigrantów, które odzwierciedlają emocje ludzi opuszczających kraj bądź przebywających na emigracji. Danuta Stenka i Robert Więckiewicz będą na żywo czytać wybrane fragmenty listów emigrantów – świadectw indywidualnych ludzkich losów z końca XIX wieku i współczesnych.

Spektakl powstał na podstawie 30 listów pochodzących ze zbiorów Muzeum Emigracji w Gdyni.

W skrócie:

  • 85. urodziny Dworca Morskiego
  • 8 grudnia 2018 r., sobota, godz. 19.00

  • Muzeum Emigracji ul. Polska 1 Gdynia

  • bilety – 10 zł (dostępne w kasie muzeum)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
jubileusz
Port Gdynia
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.