TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ekolodzy gotowi do blokady budowy przekopu
- Opublikowano: 22.10.2019 14:30:23
Ekolodzy gotowi do blokady budowy przekopu; fot. Obóz dla Mierzei Wiślanej

Aktywiści inicjatywy Obóz dla Mierzei Wiślanej będą blokować budowę przekopu przez Mierzeję Wiślaną.

Aktywiści inicjatywy Obóz dla Mierzei Wiślanej będą blokować budowę przekopu przez Mierzeję Wiślaną.

Wobec doniesień medialnych o możliwości wejścia maszyn budowlanych na teren wycinki leśnej, pojechali na miejsce i monitorują sytuację.

– Zrobimy wszystko, co zgodne z prawem, aby pokojowymi środkami nie dopuścić do rozpoczęcia budowy – mówią.

Na początku października 2019 roku minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk podpisał umowę na budowę przekopu z polsko-belgijskim konsorcjum Besix / NDI. Kontrakt wart jest ponad 992 mln zł.

W piątek, 18 października 2019 roku aktywiści pojechali przed Urząd Gminy Sztutowo, by protestować. Miało sia tam odbyć oficjalne przekazanie terenu pod budowę inwestycji, do którego nie doszło, bo, jak informują w komunikacie prasowym aktywiści "przeniesiono je w ostatniej chwili w inne miejsce. Nie poinformowano o tym nawet dziennikarzy".

O co chodzi?

Ekolodzy protestują, bo obawiają się, że na teren planowanego przekopu wjedzie ciężki sprzęt budowalny firmy, która wygrała przetarg na budowę. Do aktywistów dołączyli mieszkańcy oraz grupa dziesięciu ekologów z Finlandii, którzy są zaangażowani w ochronę klimatu.

– Staję w obronie przyrody, w imieniu natury, bo jestem miłośnikiem przyrody – mówi Przemysław Badziąg, członek grupy Obóz dla Mierzei Wiślanej. – Nie mogę zgodzić się na to, gdy widzę, że ktoś ją niszczy. Większość z nas tak myśli. Chcemy ochronić piękno mierzei, która jest miejscem praktycznie niezamieszkałym przez ludzi, unikatowym w skali świata. Tutaj możemy prawdziwie obcować z przyrodą i poznawać jej piękno. Są też poważne argumenty ekonomiczne i społeczne. Dlatego jesteśmy gotowi na protest racjonalny, na argumenty, na blokadę zgodną z prawem – tłumaczy Badziąg.

Obóz dla Mierzei Wiślanej

Inicjatywa Obóz dla Mierzei Wiślanej wspiera m.in. mieszkańców Krynicy Morskiej, którzy nie chcą zgodzić się na budowę kanału. Jest to pomoc prawna, wsparcie logistyczne w organizowaniu protestów, przy malowaniu bannerów.

– Jesteśmy zaangażowani w protesty praktycznie od momentu, kiedy na mierzeję wjechały pierwsze harwestery – mówi Badziąg. – Przygotowujemy sprzeciwy, nagraliśmy film "Ministerstwo głupich kroków", wysłaliśmy listy protestacyjne, m.in. do wykonawcy. Cały czas też nagłaśniamy sprawę medialnie – wymienia.

Umowa na budowę przekopu została podpisana 4 października 2019 roku. Zgodnie z nią 18 października 2019 roku na Mierzei Wiślanej mogły pojawić się maszyny budowalne.

– Nie został rozstrzygnięty przetarg na rozminowanie terenu, więc na razie nikt nie może wejść na teren budowy – tłumaczy Przemysław Badziąg. – Jednak w każdej chwili sytuacja może się zmienić. Są to tylko doniesienia medialne. Nie wiemy oficjalnie, co w tej chwili się dzieje. Nie chcemy naruszać prawa, ale po prostu robić swoje. Czekamy na rozwój sytuacji – podkreśla aktywista.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
 • Robert Ryszko – 22.10.2019

  Gdzie byli jak padało setki ryb i stworzeń w warszawskim szambie? POKO za mało zapłaciło za akcje?

 • Piotr Kuchar – 22.10.2019

  Gaz i pala na ruskie onuce.

 • Michał Korzyński – 22.10.2019

  Ekoterrysci na miejscu, negocjują stawki...

 • Kiler Zawodowy – 22.10.2019

  Ekoterroryści zaczynają zadyme

 • Art Schroederski – 22.10.2019

  Kasę od Ruska dostali... Barachło !!! Na łodzie i Nordstream2 blokować ! Cwaniaczki !

 • Tomasz Cebulski – 22.10.2019

  ekologiści, ociepleniowcy i inny lewacy

 • Tadeusz Wiercioch – 22.10.2019

  no tak scieki splynęły do bałtyku teraz skonczyły się wybory więć są bezrobotni nad morzem dobra pogoda pasuje

 • Robert Eleryk – 22.10.2019

  zaczyna się budowa zaczyna się zjazd zielonych ludków są żyją blokują za drobną opłatą coś zaakceptują

 • Krzysztof Koprowski – 22.10.2019

  Postawić tam maszt 5G, to uciekną w popłochu ;)

 • Piotr Kozlowski – 22.10.2019

  No i tak oto oddajemy Rosjanom Mierzeję Wiślaną. W 1939 Polskie wojsko wysadziło ładunki wybuchowe tworząc "przekop" przez Półwysep Helski. Niemcy nie byli w stanie przejść tej bronionej przeszkody. Po zbudowaniu przekopu przez Mierzeję Wiślaną wystarczy że Rosjanie zbombardują most i uderzą z posiadanych baz na końcu półwyspu. Nasze wojsko, tak jak Niemcy w 1939, nie będzie miało fizycznie możliwości kontratakować przez przekop i mierzeja zostanie stracona dla Polski na wieczność, tak jak Ukraińcy stracili Krym. 😡

 • Kuba Brunka – 22.10.2019

  Ekologiści kolejny raz pokazują swoją nienawisć do gatunku ludzkiego

 • Robert Piwowarczyk – 23.10.2019

  Ekologom dziękujemy

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.