TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Elektryczne autobusy w Rzeszowie czekają na start
GAZETA WYBORCZA-RZESZÓW - Opublikowano: 09.11.2018 09:34:55

Jak informuje Gazeta Wyborcza-Rzeszów - stacje do ładowania elektrycznych autobusów są gotowe.

Jak informuje Gazeta Wyborcza-Rzeszów - stacje do ładowania elektrycznych autobusów są gotowe. Jeśli jednak "elektryki" wyjadą na ulice, będą z nich musiały często zjeżdżać. Problem jest z budową stacji doładowania w rejonie dworca PKP.

Pierwsze w Rzeszowie dwa elektryczne autobusy od kilkunastu dni stoją w bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Nie mogły się dotychczas stamtąd ruszyć, bo niegotowe były stacje ładowania. Stacji na terenie bazy ma być dziesięć, bo tyle miasto kupiło autobusów elektrycznych w firmie Solaris. Dofinansowany w dużej części przez UE zakup pojazdów oraz infrastruktury, w tym stacji ładowania, to prawie 30,2 mln zł. To, że pierwsze autobusy elektryczne są w Rzeszowie, ale nie korzystają z nich mieszkańcy, powoduje nerwowość w ratuszu.

– Problemem były nieskończone stacje ładowania. To już mamy za sobą. W środę został podłączony do nich prąd, co oznacza, że można będzie autobusy ładować – mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa. W czwartek w Rzeszowie mają pojawić się przedstawiciele producenta. Będą nadzorować ładowanie akumulatorów. W piątek zapaść ma decyzja o terminie wyjazdu "elektryków" na ulice.

Autobusy elektryczne mają kursować na linii "koło".

– Na pełnym naładowaniu, bez klimatyzacji, mogą przejechać ok. 40 km, zachowując wystarczająco dużo energii, by wrócić do bazy. Linia "koło" ma długość ok. 9,5 km. To oznacza, że taki elektryczny autobus będzie mógł wykonać cztery kursy na tej linii i będzie musiał być doładowany – mówi Marek Filip, prezes MPK.

Do końca listopada w Rzeszowie będzie 10 elektrycznych autobusów

Pojazd mógłby jeździć bez konieczności zjazdu na ul. Lubelską dłużej, gdyby istniało doładowanie pośrednie. – Ono będzie, tylko trzeba jeszcze zaczekać. Termin dostarczenia autobusów i budowy stacji ładowania to koniec listopada. Do tego czasu będziemy mieli w Rzeszowie dziesięć autobusów oraz gotowy cały system ładowania – zapewniają rzeszowscy urzędnicy.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
MPK Rzeszów
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.