TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Filia Akademii Morskiej w Kędzierzynie-Koźlu
InfoShip.pl - Opublikowano: 14.07.2017 12:04:48 1 komentarz
Filia Akademii Morskiej w Kędzierzynie-Koźlu

W Kędzierzynie-Koźlu powstanie filia szczecińskiej Akademii Morskiej. List intencyjny w tej sprawie 13 lipca 2017 r. podpisał rektor uczelni oraz władze samorządowe miasta.

-"Nie będzie to duży ośrodek. Planujemy kształcenie od 30 do 60 słuchaczy na roku. Co ważne, nasi absolwenci będą mieli uprawnienia wymagane konwencją STCW, dzięki czemu będą mogli podjąć pracę w żegludze śródlądowej oraz żegludze morskiej w charakterze marynarzy" - podkreślił na konferencji prasowej w Opolu rektor szczecińskiej uczelni prof. Wojciech Ślączka.

Porozumienie pomiędzy szczecińską uczelnią a miastem i powiatem Kędzierzyn-Koźle przewiduje uruchomienie na terenie budynku należącego obecnie do samorządu oddziału zamiejscowego Akademii Morskiej. Filia będzie kształciła inżynierów, którzy będą posiadali zarówno kompetencje niezbędne do wykonywania zawodu marynarza, jak i przedsiębiorcy. Rektor Ślączka nie mógł określić terminu pierwszego naboru. "Wszystko zależy od czasu, gdy wejdziemy do budynku. Liczymy, że pierwszy nabór może mieć miejsce w 2019 roku" - wyjaśniał rektor. Mówiąc o kadrze profesor Ślączka zapewnił, że słuchaczy w kędzierzyńsko-kozielskiej filii AM będą kształcili specjaliści najwyższej klasy.

Zdaniem Anny Moskwy, wiceminister w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podpisana w Opolu deklaracja jest kolejnym etapem przywrócenia roli żeglugi śródlądowej na terenie Polski. "To historyczny moment i kolejny dowód na przywrócenie przez obecny rząd roli transportowej naszym rzekom. Jednak, żeby istniała żegluga, ktoś musi tym się zajmować w profesjonalny sposób. Dzięki tej umowie młodzież na Śląsku będzie mogła zdobywać kwalifikacje na poziomie akademickim bez konieczności wyjazdów do Szczecina lub Gdańska. Biorąc pod uwagę tradycje kędzierzyńskiego portu i działającej w mieście szkoły żeglugi śródlądowej, opolskie może stać się znaczącym ośrodkiem kształcącym kadry dla całego kraju" - powiedziała wiceminister.

Zdaniem posła Jerzego Polaczka, który zwrócił uwagę na historyczną rolę Odry jako ważnego szlaku transportowego (port rzeczny w Koźlu był jednym z największych portów rzecznych w Europie) podkreślił konieczność ponownego wprowadzenia do świadomości społeczeństwa znaczenia Odry. "Kształcenie specjalistów żeglugi i marynarzy w Kędzierzynie-Koźlu to rzecz oczywista. Przywracamy to, co przez dziesięciolecia było traktowane jako coś normalnego". (PAP)


Sprawdź też:
Port Kędzierzyn-Koźle
szkoła
  • Piotras – 23.07.2017

    Jak już to do Gdyni,Akadamia Morska jest w Gdyni nie w Gdansku!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.