TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdański tramwaj wodny rusza w sezon 2018
- Opublikowano: 30.04.2018 16:54:56
Gdański tramwaj wodny rusza w sezon 2018

We wtorek, 1 maja, rusza sezon na gdańskie tramwaje wodne. Potrwa do 30 września.

Najbardziej rozbudowany w Polsce system tramwaju wodnego rusza już jutro - 1 maja. Zapraszamy do Gdańska!

Zbliżający się długi majowy weekend oznacza, że czas już uruchomić sezonowe kursy tramwaju wodnego. Od 1 maja drogą wodną będzie można dostać się z Głównego Miasta na Westerplatte, do Brzeźna oraz na Wyspę Sobieszewską. Koszt biletów nie zmieni się w porównaniu z poprzednim rokiem, a więc: 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy). W tym roku tramwaje wodne: F5 (Żabi Kruk – Westerplatte- Brzeźno) oraz F6 (Targ Rybny – Narodowe Centrum Żeglarstwa- Sobieszewo) kursować będą od 1 maja do 30 września, po wewnętrznych wodach Gdańska.

- Od 1 maja do 22 czerwca rejsy tramwajem wodnym odbywać się będą jedynie w weekendy, święta oraz wyznaczone dni w liczbie sześciu rejsów dziennie – informuje Zygmunt Gołąb, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. - Obsługiwać je będą dwa statki pasażerskie Żeglugi Gdańskiej: SONICA i SONICA I. Mają one możliwość jednorazowego przewozu 50 osób i 5 rowerów.

Wszyscy pasażerowie mają zapewnione miejsca siedzące w zabudowanym i przeszklonym "salonie", dzięki czemu nie muszą obawiać się ewentualnych opadów czy silniejszego wiatru. Do wyboru są dwie trasy:

  • Linia F5: Żabi Kruk - Westerplatte – Brzeźno, Brzeźno – Westerplatte - Żabi Kruk + przystanki: Żabi Kruk - Zielony Most - Targ Rybny- Wiosny Ludów - Nabrzeże Zbożowe - Twierdza Wisłoujście - Westerplatte - Nowy Port Latarnia Morska – Brzeźno.

  • Linia F6: Targ Rybny - Narodowe Centrum Żeglarstwa – Sobieszewo, Sobieszewo - Narodowe Centrum Żeglarstwa - Targ Rybny + przystanki: Targ Rybny - Wiosny Ludów - Narodowe Centrum Żeglarstwa –Sobieszewo.

Linię F5 oraz linię F6 w weekendy, święta oraz wyznaczone dni od maja do czerwca oraz we wrześniu obsługiwać będą dwa statki. Na każdej trasie odbywać się będzie sześć rejsów dziennie – po trzy w obu kierunkach. W okresie wakacyjnym odbywać się będzie 12 rejsów dziennie we wszystkie dni tygodnia.

Rejsy na liniach F5 i F6 realizowane będą w godz. 9 – 20, według aktualnych rozkładów rejsów.

Pojawi się Ela

23 czerwca 2018 r. nastąpi zmiana w rozkładach. W okresie wakacji szkolnych na linii F6 do Sobieszewa pływać będzie duży statek "ELŻBIETA" mogący jednorazowo pomieścić do 140 osób i10 rowerów.

Wchodzi e-bilet

Cena biletów: normalny - 10 zł, ulgowy - 5 zł i rower - 5 zł.

Nowością w tym roku będzie możliwość rezerwacji i zakupu biletu za pośrednictwem systemu sprzedaży, uruchomionego przez spółkę Żegluga Gdańska, który będzie dostępny pod tym linkiem www.zegluga.pl/rejsy-ztm od 30.04.2018 r. od godziny 9:00.

Będzie możliwość zakupu elektronicznego na maksymalnie 50% miejsc na statku dla danego rejsu, tj. do 25 miejsc i 3 rowerów dla statków "SONICA" lub "SONICA I". Zakupu biletów na wyznaczone w rozkładzie rejsy można dokonywać najpóźniej do dnia poprzedzającego rejs do godziny 23:59. Uwaga: bilet jest ważny tylko na wybrany rejs z gwarancją miejsca na przystanku początkowym (dla linii F5: Żabi Kruk, Brzeźno; dla linii F6: Targ Rybny, Sobieszewo).

Warto podkreślić, że tramwaj wodny cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Rok 2012 przyniósł liczbę 11 375 przewiezionych osób i 270 rowerów, rok 2013: 25 794 osób i 488 rowerów, rok 2014: 31 801 osób i 587 rowerów, rok 2015: 43 885 osób i 921 rowerów, rok 2016: 47 240 osób i 1225 rowerów, rok 2017: 48 367 osób i 1477 rowerów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.