TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdańskie tramwaje wodne ruszą 1 maja
InfoShip.pl - Opublikowano: 16.03.2017 15:30:05
Gdańskie tramwaje wodne ruszą 1 maja; Autor: Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Z początkiem maja 2017 r. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku uruchomi ponowie dwie linie tramwaju wodnego po Martwej Wiśle. Statki będą kursować do 30 września. Bilety, trasa i operator pozostają bez zmian.

Gdańskimi tramwajami wodnymi podróżni mogą przemieszczać się z Targu Rybnego do Narodowego Centrum Żeglarstwa (F6), a także z Żabiego Kurka na Westerplatte (F5). Kursy na nich - po 3 w ciągu doby - realizować będą dwie bliźniacze jednostki SONICA i SONICA I sprowadzone z Sankt Petersburga. Ich pojemność to 40 pasażerów i 5 rowerów.

W ramach trzyletniej umowy (2015-2017) gdański system tramwaju wodnego obsługuje Żegluga Gdańska. Wartość tego kontraktu to 7,3 mln zł.

Zarówno sposób kursowania, jak i ceny za korzystanie z tramwajów wodnych nie zmienią się w stosunku do roku poprzedniego. Bilet normalny będzie kosztować 10 zł, a ulgowy 5 zł. Dodatkowo wydłużone na próbę w poprzednim sezonie letnim trasy zostaną utrzymane i będą funkcjonować już od 1 maja.

Warto podkreślić, że popularność gdańskiego tramwaju wodnego rośnie z roku na rok. W pierwszym roku funkcjonowania (2012) przewiozły one nieco ponad 11 tys. osób, natomiast w 2016 r. ? już ponad 47 tys. osób plus ponad 1200 rowerów.

Linia F5

Gdańskie tramwaje na linii F5 między Żabim Krukiem a Westerplatte będą w tym roku już od maja zatrzymywać się nowym przystanku "Brzeźno", ulokowanym przy zachodnim falochronie w Nowym Porcie. Przystanki pośrednie to: Zielony Most, Nabrzeże Zbożowe, Twierdza Wisłoujście, Westerplatte i Latarnia Morska.

Linia F6

Do Sobieszewa zawiezie nas druga z linii - F6 (Targ Rybny-Narodowe Centrum Żeglarstwa), z tym, że podobnie jak w latach ubiegłych, ten ostatni przystanek będzie funkcjonował wyłącznie w weekendy i święta przez całe wakacje. Pośrednie przystanki linii F6 to: Sienna Grobla II, Wiosny Ludów, Tamka i Stogi-Górki Zachodnie.


Sprawdź też:
tramwaj wodny
ZTM Gdańsk

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.