Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Gdańszczanie chcą przywrócenia promu Wisłoujście

infoship
09.02.2017 08:27
0 Komentarzy

W środę, 8 lutego, odbyły się w Gdańsku kolejne konsultacjedotyczące przygotowanego projektu Gminnego Programu Rewitalizacji.

Tym razem pracownicy Biura Rozwoju Gdańska spotkali się zmieszkańcami Nowego Portu w Szkole Podstawowej nr 55 przy ul Wolności. Pierwsząkwestią, jaką poruszono, było… ponowne uruchomienie przeprawy promowej przezMartwą Wisłę. Ostatni rejs promem odbył się pod koniec maja 2016 r.Zrezygnowano z niego po oddaniu do użytku tunelu pod rzeką. Jedna z mieszkanek,która mieszka w Nowym Porcie od 1945 r., przekonywała, że warto przywrócić tąusługę. – Jesteśmy przedprożem Gdańska. To w naszej dzielnicy wszystko się zaczyna.Mieszkam niedaleko Westerplatte, ale kiedy chcę się przed gośćmi pochwalić nimbądź Twierdzą Wisłoujście to muszę najpierw dojechać do centrum miasta. A,teoretycznie, mam te atrakcje blisko domu – argumentowała.

Od pracowników Biura Rozwoju Gdańska, którzy zorganizowaliśrodowe spotkanie, usłyszała, że obecnie badana jest kwestia finansowa iorganizacyjna ewentualnego przywrócenia tej usługi. – W kwietniu będziemywiedzieć, co można zrobić z promem. Jesteśmy dobrej myśli, ale ten pomysłwymaga, póki co, znalezienia środków na jego sfinansowanie. Jeżeli prompowróci, to na pewno nie samochodowy. Taki nie ma racji bytu ze względu nawybudowany tunel. To będzie raczej prom pieszo-rowerowy – zdradziła jedna zurzędniczek.

Mieszkańcy byli też ciekawi przyszłości Szańca Zachodniego.Na jego zagospodarowanie w ramach rewitalizacji przeznaczone zostanie 6,5 mlnzłotych. Jest jednak jeden warunek: środki na ten cel będą mogły zostaćwykorzystane dopiero, kiedy szaniec zostanie oczyszczony z pozostałości po działalnościdawnej bazy paliw. Wydział Środowiska gdańskiego magistratu sprawdza obecniestan zanieczyszczenia szańca, a także przygotowuje warianty remediacji, a więcusunięcia zanieczyszczeń.

Po zakończonych konsultacjach społecznych, gotowy projektGminnego Programu Rewitalizacji zostanie skierowany do uchwalenia przez RadęMiasta Gdańska. Powinno to nastąpić w kwietniu br.

Komentarze