TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Grzywna za dobre serce kierowcy autobusu
RZECZPOSPOLITA - Opublikowano: 18.05.2017 12:42:19

Kierowca autobusu nie może wysadzać pasażerów poza przystankiem, bo to zagraża ich życiu i zdrowiu.

Jak informuje Rzeczpospolita - inspektorzy transportu drogowego zauważyli, że autobus Mercedes wykonujący regularne przewozy pasażerów odjechał z przystanku w Olsztynie dziewięć minut przed czasem przewidzianym w rozkładzie jazdy. W drodze wysadził dwie pasażerki w miejscach poza przystankami.

Kierowca twierdził, że z przystanku odjechał zgodnie z rozkładem, a w trakcie kursu wysadził nie dwie, ale tylko jedną pasażerkę, która źle się poczuła. Z nagrania nie wynika, by wysiadła jeszcze jedna osoba.

Główny inspektor transportu drogowego utrzymał w mocy wymierzoną karę – 3,5 tys. zł za oba przewinienia. Powołując się na zgromadzony materiał dowodowy ustalił, że kierowca wysadził dwie pasażerki koło skrzyżowania z ulicą, którą się poruszał. Nagranie z wideorejestratora i dokumentacja fotograficzna potwierdzają, że były to dwie kobiety. Nie potwierdzają natomiast, by którakolwiek z nich czuła się źle. Po opuszczeniu autobusu każda przeszła energicznie na drugą stronę ulicy.

– Wysadzając pasażerów w miejscach niebędących przystankami z rozkładu jazdy, kierowca naruszył warunki zezwolenia udzielonego przewoźnikowi – stwierdził główny inspektor transportu drogowego. Zgodnie z przepisami ustawy o transporcie drogowym w zezwoleniu na wykonywanie regularnego transportu osób określa się w szczególności m.in. miejscowości, w których znajdują się przystanki. Warunków określonych w zezwoleniu nie stosuje się jedynie w razie wystąpienia okoliczności niezależnych od przedsiębiorcy, np. robót drogowych, blokad czy awarii.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie przedsiębiorca wytknął inspektorom, iż nie uwzględnili faktu, że jedna z wysadzonych pasażerek źle się poczuła, a drugiej w ogóle nie przesłuchali.

Sąd nie dopatrzył się jednak naruszeń prawa i oddalił skargę. Przedwczesny czas odjazdu autobusu z przystanku ustalono na podstawie czasu na wideorejestratorze.

Pasażerka podała wprawdzie, że kierowca wysadził ją przed przystankiem, gdyż źle się poczuła, z nagrania wynika jednak, że niezwłocznie po jej wyjściu z autobusu kierowca odjechał, nie interesując się jej losem, a kobieta poszła w obranym kierunku.

Za wykonywanie przewozu regularnego z naruszeniem warunków określonych w zezwoleniu, a dotyczących ustalonej trasy przejazdu lub wyznaczonych przystanków, grozi kara pieniężna 3 tys. zł.

sygnatura akt: II SA/Ol 222/17


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
ITD
kontrola
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.