TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jak bydgoski tramwaj wodny stał się turystyczny
InfoShip.pl - Opublikowano: 27.04.2018 11:31:16
Bydgoski tramwaj wodny odpływa z ZDMiKP

W 2018 r. bydgoski tramwaj wodny zostanie wyłączony z miejskiego systemu komunikacji i stanie się de facto atrakcją turystyczną, do której wsiąść będzie można tylko na początkowym przystanku.

Od sezonu 2018 to Bydgoskie Centrum Informacji (BCI) przejmuje od Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej (ZDMiKP) zarządzanie liniami tramwaju wodnego. Dla pasażerów oznacza to zmiany, ale – jak twierdzą prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz dyrektor BCI Leszek Woźniak – wyłącznie na plus.

26 kwietnia (czwartek) odbył się briefing prasowy poświęcony zmianom w Bydgoskim Tramwaju Wodnym. Na konferencji był obecny dyrektor Bydgoskiego Centrum Informacji Leszek Woźniak; Daria Kieraszewicz, przewodnik turystyczny i współwłaścicielka Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz Karol Słowiński - prezes Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej BYLOT. Zapowiedzieli oni spore zmiany w funkcjonowaniu bydgoskiego tramwaju wodnego, który startuje już w sobotę, 28 kwietnia.

Przede wszystkim impulsem do operatorskich zmian była zawikłana struktura właścicielska samych statków. "Słoneczniki" należą do Miejskich Zakładów Komunikacji, a ich faktycznym operatorem była Żegluga Bydgoska, która co roku wygrywała przetargi przewozowe organizowane przez ZDMiKP. Jak zapowiedział prezydent Rafał Bruski to ma się zmienić i być może za rok miasto kupi od MZK oba statki. Nadal operatorem wodnych linii pozostaje Żegluga Bydgoska.

Kluczową zmianą w nowej odsłonie bydgoskiego tramwaju wodnego będzie możliwość zajęcia miejsca na pokładzie wyłącznie na przystanku początkowym. Na poszczególnych przystankach - które miasto zbudowało w 2014 r. - będzie można tylko wysiąść. Nowy system ma dać większe pole manewru do ustalania długości wycieczek, natomiast w tym momencie Bydgoszcz traci wodne tramwaje, a dostaje po prostu statki turystyczne.

Kolejny zmiana to dostępność biletów. Do tej pory za rejs tramwajem wodnym można było zapłacić wyłącznie u załogi. Często zdarzały się sytuacje, że na przystanku czekało więcej chętnych, niż było dostępnych miejsc. W związku z tym wprowadzona zostanie możliwość wcześniejszej rezerwacji wycieczek. Bilety na rejs statkiem będzie można zakupić na trzy sposoby:

  • przez Internet na stronie tickeo.pl (aktualnie z pula biletów do połowy lipca)

  • stacjonarnie w Bydgoskim Centrum Informacji

  • bezpośrednio u załogi statku przed rejsem

Ceny biletów nie ulegną zmianie. Normalny będzie kosztował 5 złotych, ulgowy – połowę tej ceny. W przypadku zakupu biletu przez internet należy dodać do tego dziesięcioprocentową prowizję operatora.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tramwaj wodny
ZDMiKP Bydgoszcz
BCI Bydgoszcz
  • Andrzej Paweł – 27.04.2018

    Głupota. Były trzy linie i tramwaj wodny na każdej pływał co 2-3h. Wystarczyło zrobić jedną trasę od Astorii do Mostu Kazimierza Wlk z wyższą częstotliwością.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.