TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kolejne NIE dla Przekopu. Z Krynicy Morskiej
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 25.05.2018 15:52:25
Kolejne NIE dla Przekopu. Z Krynicy Morskiej

Mieszkańcy Krynicy Morskiej: "Jesteśmy zdecydowani – nie chcemy przekopu". Spotkanie z marszałkiem województwa

Mieszkańcy Krynicy Morskiej nie popierają rządowego pomysłu przekopu Mierzei Wiślanej. Swoje obawy wobec tej inwestycji wyrazili podczas spotkania, na które zaproszony został marszałek Mieczysław Struk i radni województwa pomorskiego. Spotkanie odbyło się 22 maja 2018 r. w Krynicy Morskiej.

Mieszkańcy obawiają się rządowej inwestycji zaplanowanej na koniec 2018 roku. — Podstawowym problemem jest to, że nikt z nami o przekopie nie chce rozmawiać — mówił burmistrz Krynicy Morskiej Krzysztof Swat. — Strona rządowa ignoruje nasze zdanie w tej sprawie. Tymczasem mieszkańcy Krynicy mają wiele obaw dotyczących budowy, która wpłynie na nasze codzienne życie i funkcjonowanie całej społeczności — dodał. Podobne zdanie wyrażali inni uczestnicy spotkania.

— Dwie strony mierzei to dwa różne wodne ekosystemy, które kształtowały się przez lata — mówił jeden z obecnych na spotkaniu rybaków. — Ich sztuczne połączenie musi doprowadzić do katastrofy. Któryś z ekosystemów, a może nawet oba na tym ucierpią — wyrażał obawę. Inny z uczestników zwracał uwagę, że przekop utrudni komunikację mieszkańcom i turystom. Zastanawiają się też, czy inwestycja nie zniszczy plaż, które są główną atrakcją turystyczną mierzei.

Negatywna opinia UMWP

Marszałek Mieczysław Struk przedstawił uczestnikom spotkania szczegóły negatywnej opinii, jaką Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przekazał do Urzędu Morskiego w Gdyni i do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

— Stanowisko samorządu oparte jest o szereg analiz, z których wynika, że budowa przekopu nie ma uzasadnienia strategicznego ani ekonomicznego — mówił marszałek. — Koszty są niedoszacowane, natomiast potencjalne zyski bardzo mocno przeszacowane. W dodatku inwestycja nadal nie posiada decyzji środowiskowej. To kluczowy dokument w sytuacji, kiedy przedsięwzięcie realizowane ma być na obszarach cennych przyrodniczo, objętych prawnymi formami ochrony przyrody, w tym w granicach Parku Krajobrazowego "Mierzeja Wiślana", obszarów Natura 2000 oraz rezerwatu przyrody. Niestety musicie mieć państwo świadomość, że inwestycja ma być realizowana w trybie specustawy, a więc nasza opinia nie ma mocy wstrzymującej budowę — zaznaczał.

Mieczysław Struk przypomniał, że strategia rozwoju naszego regionu zakłada większą dostępność do portu w Elblągu, ale z wykorzystaniem już istniejących dróg wodnych, czyli przez zmodernizowane drogi wodne śródlądowe, w tym przez Szkarpawę i Wisłę.

W spotkaniu uczestniczył również starosta powiatu nowodworskiego Zbigniew Ptak oraz radni województwa pomorskiego Józef Sarnowski i Maria Pawłowska. Oprócz kwestii związanych z przekopem rozmawiano również o projektach samorządu województwa pomorskiego dla mieszkańców Mierzei Wiślanej: trasie rowerowej, rozbudowie portu jachtowego w Krynicy Morskiej oraz o planowanym remoncie drogi wojewódzkiej 501.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną, jeden z głównych projektów rządu Prawa i Sprawiedliwości, ma powstać w miejscowości Nowy Świat. Liczyć będzie ok. 1300 m długości i 5 m głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 880 mln zł. W ubiegłym roku przedstawiciele rządu zapowiadali, że jego budowa rozpocznie się pod koniec 2018 r.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przekop
Zalew Wiślany
MGMiŻŚ
Pomorskie
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.