TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kolejne niewybuchy w torze Szczecin-Świnoujście
InfoShip.pl - Opublikowano: 13.09.2019 12:30:12
Kolejne niewybuchy w torze Szczecin-Świnoujście

W niedzielę wydobycie niewybuchów z toru wodnego Szczecin-Świnoujście

Dwa niebezpieczne ładunki z czasów II wojny światowej, znalezione podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście, wydobędą w niedzielę rano marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Mieszkańców Świnoujścia, turystów i załogi statków znajdujących się w pobliżu akcji czekają utrudnienia.

Do akcji zaangażowana zostanie załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców – poinformowało biuro prasowe wojewody zachodniopomorskiego.

Początek wydobycia pierwszego z niewybuchów zaplanowany jest na godz. 6:30. Wcześniej, o 4:30 zostanie wstrzymany ruch statków wchodzących z redy portu Świnoujście w kierunku Zalewu Szczecińskiego. Od 6:30 wstrzymany będzie natomiast ruch statków wychodzących z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską, a od 10:30 do godz. 12:00 - statków wychodzących z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską (wyjątkiem będą promy morskie i inne statki pasażerskie wychodzące w morze, które odcumują do godz. 10:30).

Staną promy

Transport niewybuchów odbędzie się przez Kanał Piastowski, Kanał Mieliński, i Cieśninę Świny. Utrudnienia czekają użytkowników przeprawy promowej z i do miasta - ostatnie promy z obu stron ogólnodostępnej przeprawy promowej "Centrum" (Karsibory) odpłyną o godz. 9:30, a ostatnie promy promowej "Warszów" (Bielik) - o godz. 10:40.

Ewakuowane, w godz. 8:30-9:30, będą osoby przebywające w strefie bezwzględnej - 200 m od środka toru wodnego. Będzie też obowiązywał zakaz przebywania na otwartej przestrzeni 550 m od granicy strefy bezwzględnej. Mieszkańcy znajdujący się w tej strefie są zobowiązani do pozostania w miejscu zamieszkania czy przebywania, nie zbliżania się do okien, nie wychodzenia na balkony ani na zewnątrz budynków.

Niebezpieczne obiekty znaleziono pod koniec sierpnia podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Sklasyfikowano je jako brytyjską lotniczą minę morską typu Mark IV oraz brytyjską bombę głębinową typu Mk-XIII. Łącznie zawierają blisko 500 kg materiału wybuchowego. Akcję wydobycia podobnych ładunków przeprowadzono w połowie lipca i sierpnia br.

Niewybuchy zostaną zneutralizowane na jednym z poligonów morskich na Zatoce Pomorskiej.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
hydrobudowa
Port Szczecin
Port Świnoujście
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.