TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kolejne promy na linii Trójmiasto-Szwecja
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 20.06.2018 18:00:01
Kolejne promy na linii Trójmiasto-Szwecja

W tym sezonie na trasach z Trójmiasta do Szwecji pojawią się nowe promy pasażersko-samochodowe. Pierwszy debiut już w poniedziałek, 25 czerwca.

W tym sezonie na trasach z Trójmiasta do Szwecji pojawią się nowe promy pasażersko-samochodowe.

Pod koniec czerwca w pierwszy rejs na trasie Gdańsk-Nynäshamn wyruszy kolejny prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

W poniedziałek, 25 czerwca, na trasie z Gdańsk-Nynäshamn zadebiutuje prom "Nova Star", który będzie pływał wymiennie z promem "Wawel". Został on wyczarterowany na razie na dwa lata. Stało się to możliwe dzięki współpracy finansowej PŻB Polferries z Polskim Funduszem Rozwoju. "Nova Star" to prom typu ro-pax zbudowany w 2011 roku, w stoczni ST Marine w Singapurze. Jeszcze niedawno pływał na linii z Maroka do Hiszpanii. Ostatnio przeszedł remont w Gdańskiej Stoczni Remontowa.

Jednostka ma 161 m długości i 25,6 m szerokości. Osiąga prędkość 21 węzłów. Pojemność ładunkowa to 1 575 m dla samochodów ciężarowych i 1 215 m dla samochodów osobowych. Posiada też 1 215 miejsc pasażerskich. Jest to jednostka wyższej klasy niż "Wawel". Posiada znacznie więcej miejsc kabinowych oraz lepiej przygotowaną przestrzeń pasażerską. Do dyspozycji pasażerów są sklepy, kafeterie, restauracje oraz sale konferencyjne. Na promie znajdują się również place zabaw dla dzieci.

Stena na jesień

Z kolei pod koniec września linia promowa Stena Line z Gdyni do Karlskrony wzbogaci się o czwarty prom, który oprócz ładunków zabierze też pasażerów.

Stena Nordica pływać będzie pięć razy w tygodniu w każdą stronę, tym samym zwiększając liczbę kursów samochodowo-pasażerskich Stena Line do 46 rejsów tygodniowo w obie strony na linii Gdynia - Karlskrona. Statek zastąpi prom m/v Gute, przystosowany tylko do przewozu ładunków tocznych (np. samochodów).

Stena Nordica może zabrać 450 osób i 300 samochodów osobowych. Jednostka została zbudowana w roku 2000 oraz kilkakrotnie modernizowana. Czas rejsu statku to 10,5 godz.

Wprowadzenie Stena Nordica jest częścią strategii wymiany tonażu, w ramach której Stena Line rozwija trzy trasy promowe jednocześnie. Stena Line wzmacnia także połączenie pomiędzy Göteborgiem (Szwecja) a Frederikshavn (Dania), gdzie również wprowadzi nowy statek – zakupioną wcześniej jednostkę typu ro-pax Hammerodde. Prom Stena. Gothica wróci natomiast na macierzystą trasę Travemünde (Niemcy) – Liepaja (Łotwa), gdzie będzie kursować razem z siostrzaną jednostką, m/v Urd.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
prom
Port Gdynia
Szwecja
Stena Line
Polferries
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.