TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kontenery na wiślanym szlaku. Z Gdańska Do Warszawy
InfoShip.pl - Opublikowano: 18.04.2017 16:04:01
Barka może pomieścić nawet 100 kontenerów. Jej maksymalne zanurzenie to 1,15 metra, fot. Rafał Modrzewski

Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym, którym popłyną towary z Trójmiasta na południe. O szansach związanych z gospodarczym wykorzystaniem rzeki będziemy rozmawiać podczas współorganizowanego przez samorząd województwa promocyjno-badawczego rejsu kontenerowego z Gdańska do Warszawy, który odbędzie się między 19 a 27 kwietnia. Na Kujawach barka odwiedzi Grudziądz, Bydgoszcz, Solec Kujawski, Toruń i Włocławek.

- "W Kujawsko-Pomorskiem działamy aktywnie na rzecz popularyzacji transportu wodnego i gospodarczego wykorzystania rzek. Impulsem dla naszej gospodarki będzie z pewnością utworzenie w regionie platformy multimodalnej, czyli przeładunkowego węzła transportowego, w którym krzyżują się i uzupełniają różne systemy przewożenia towarów. Nasz promocyjny rejs ma pokazać, że transport ładunków Wisłą jest możliwy w pewnym zakresie nawet przy niekorzystnych warunkach nawigacyjnych ­? tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

Historyczny rejs

W środę (19 kwietnia) z Portu Gdańsk wyruszy w kierunku Warszawy ponad 70-metrowy zestaw rzeczny złożony z pchacza oraz barki załadowanej 20 kontenerami. W ciągu 9 dni pokona 450-kilometrowy odcinek Wisły przez Tczew (20 kwietnia), Grudziądz(21 kwietnia), Bydgoszcz (22 kwietnia), Solec Kujawski (23 kwietnia), Toruń (24 kwietnia), Włocławek (25 kwietnia), Płock (26 kwietnia) i Nowy Dwór Mazowiecki - Modlin (27 kwietnia). Powrót zajmie cztery dni, czyli tyle, ile realnie potrzeba na przebycie takiego odcinka.

Rejs ma promować żeglugę śródlądową jako transport ekologiczny i najbardziej ekonomiczny, pokazać możliwość przemieszczania towarów drogą wodną z portów morskich w Gdańsku i Gdyni do centrum kraju (częściowo już teraz - w warunkach dużej degradacji szlaku żeglugowego) oraz wspierać ideę powstania w regionie platformy multimodalnej. Organizatorzy ? wśród nich samorząd województwa oraz Miasto Bydgoszcz ? zaplanowali szereg wydarzeń na samej barce oraz znajdujących się na trasie miastach.

Na pokładzie odbędą się spotkania zespołów roboczych zajmujących się problematyką wodną, między innymi w sprawie międzynarodowych dróg wodnych E70 i E40, zagospodarowania Zbiornia Włocławskiego oraz Grupy Roboczej do spraw Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych przy Ministrze Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Spotkania w miastach

W nadwiślańskich miastach zaplanowano imprezy integracyjne dla mieszkańców. Na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy (21 kwietnia, godzina 11.30) odbędą się debata o przyszłości żeglugi śródlądowej w Polsce, a także impreza plenerowa dla mieszkańców, podczas której będzie można obejrzeć prezentowaną w kontenerze wystawę "Gospodarcze wykorzystanie śródlądowych dróg wodnych". Tego samego dnia (godzina 16) w bydgoskim Brdyujściu odbędzie się także pokazowy przeładunek kontenerów.

Wyprawa będzie miała także aspekt badawczy. Studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku zbiorą specjalistyczne dane na temat szlaku, które wskażą zagrożenia dla prowadzenia żeglugi śródlądowej na tym odcinku Wisły, będą też przydatne przy opracowywaniu Studium Wykonalności dla Wisły i studium lokalizacyjnego platformy multimodalnej w regionie.

Rejs odbędzie się w ramach międzynarodowego projektu EMMA, którego celem jest zwiększenie świadomości o korzyściach, jakie niesie za sobą transport morski i śródlądowy. Samorząd województwa wspólnie z władzami Bydgoszczy opracują też w ramach projektu studium wykonalności portu multimodalnego na Wiśle, zlokalizowanego pomiędzy Bydgoszczą a Solcem Kujawskim.


Sprawdź też:
Wisła
Port Gdańsk
Port Warszawa

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.