Kontenery na wiślanym szlaku. Z Gdańska Do Warszawy

infoship
18.04.2017 14:04
0 Komentarzy

Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznymszlakiem transportowym, którym popłyną towary z Trójmiasta na południe. Oszansach związanych z gospodarczym wykorzystaniem rzeki będziemy rozmawiaćpodczas współorganizowanego przez samorząd województwa promocyjno-badawczegorejsu kontenerowego z Gdańska do Warszawy, który odbędzie się między 19 a 27kwietnia. Na Kujawach barka odwiedzi Grudziądz, Bydgoszcz, Solec Kujawski,Toruń i Włocławek.

– „W Kujawsko-Pomorskiem działamy aktywnie na rzeczpopularyzacji transportu wodnego i gospodarczego wykorzystania rzek. Impulsemdla naszej gospodarki będzie z pewnością utworzenie w regionie platformymultimodalnej, czyli przeładunkowego węzła transportowego, w którym krzyżująsię i uzupełniają różne systemy przewożenia towarów. Nasz promocyjny rejs mapokazać, że transport ładunków Wisłą jest możliwy w pewnym zakresie nawet przyniekorzystnych warunkach nawigacyjnych ­? tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

Historyczny rejs

W środę (19 kwietnia) z Portu Gdańsk wyruszy w kierunkuWarszawy ponad 70-metrowy zestaw rzeczny złożony z pchacza oraz barkizaładowanej 20 kontenerami. W ciągu 9dni pokona 450-kilometrowy odcinek Wisły przez Tczew (20 kwietnia),Grudziądz(21 kwietnia), Bydgoszcz (22 kwietnia), Solec Kujawski (23 kwietnia),Toruń (24 kwietnia), Włocławek (25 kwietnia), Płock (26 kwietnia) i Nowy DwórMazowiecki – Modlin (27 kwietnia). Powrót zajmie cztery dni, czyli tyle, ilerealnie potrzeba na przebycie takiego odcinka.

Rejs ma promować żeglugę śródlądową jako transport ekologicznyi najbardziej ekonomiczny, pokazać możliwość przemieszczania towarów drogąwodną z portów morskich w Gdańsku i Gdyni do centrum kraju (częściowo już teraz- w warunkach dużej degradacji szlaku żeglugowego) oraz wspierać ideę powstaniaw regionie platformy multimodalnej. Organizatorzy ? wśród nich samorządwojewództwa oraz Miasto Bydgoszcz ? zaplanowali szereg wydarzeń na samej barceoraz znajdujących się na trasie miastach.

Na pokładzie odbędą się spotkania zespołów roboczychzajmujących się problematyką wodną, między innymi w sprawie międzynarodowychdróg wodnych E70 i E40, zagospodarowania Zbiornia Włocławskiego oraz GrupyRoboczej do spraw Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych przy MinistrzeGospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Spotkania w miastach

W nadwiślańskich miastach zaplanowano imprezy integracyjnedla mieszkańców. Na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy (21 kwietnia, godzina 11.30)odbędą się debata o przyszłości żeglugi śródlądowej w Polsce, a także imprezaplenerowa dla mieszkańców, podczas której będzie można obejrzeć prezentowaną wkontenerze wystawę „Gospodarcze wykorzystanie śródlądowych dróg wodnych”. Tegosamego dnia (godzina 16) w bydgoskim Brdyujściu odbędzie się także pokazowyprzeładunek kontenerów.

Wyprawa będzie miała także aspekt badawczy. StudenciUniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz pracownicy RegionalnegoZarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku zbiorą specjalistyczne dane na tematszlaku, które wskażą zagrożenia dla prowadzenia żeglugi śródlądowej na tymodcinku Wisły, będą też przydatne przy opracowywaniu Studium Wykonalności dlaWisły i studium lokalizacyjnego platformy multimodalnej w regionie.

Rejs odbędzie się w ramach międzynarodowego projektu EMMA,którego celem jest zwiększenie świadomości o korzyściach, jakie niesie za sobątransport morski i śródlądowy. Samorząd województwa wspólnie z władzamiBydgoszczy opracują też w ramach projektu studium wykonalności portumultimodalnego na Wiśle, zlokalizowanego pomiędzy Bydgoszczą a SolcemKujawskim.

Komentarze