TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kontenery od środy na wiślanym szlaku [FILM]
InfoShip.pl - Opublikowano: 21.04.2017 12:04:53
Kontenery od środy na wiślanym szlaku [FILM]

W środę (19 kwietnia) z Portu Gdańsk wyruszył ponad 70-metrowy zestaw rzeczny złożony z pchacza oraz barki załadowanej 20 kontenerami. W ciągu 9 dni pokona 450-kilometrowy odcinek Wisły

Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym, którym popłyną towary z przeładowanych portów trójmiejskich.

- W Kujawsko-Pomorskiem działamy aktywnie na rzecz popularyzacji transportu wodnego i gospodarczego wykorzystania rzek. Impulsem dla naszej gospodarki będzie z pewnością utworzenie w regionie platformy multimodalnej, czyli przeładunkowego węzła transportowego, w którym krzyżują się i uzupełniają różne systemy przewożenia towarów. Nasz promocyjny rejs ma pokazać, że transport ładunków Wisłą jest możliwy w pewnym zakresie nawet przy niekorzystnych warunkach nawigacyjnych ­? tłumaczy marszałek kujawsko-pomorskiego województwa, Piotr Całbecki.

W środę (19 kwietnia) z Portu Gdańsk wyruszył ponad 70-metrowy zestaw rzeczny złożony z pchacza oraz barki załadowanej 20 kontenerami. W ciągu 9 dni pokona 450-kilometrowy odcinek Wisły przez Tczew (19 kwietnia), Grudziądz (20 kwietnia), Bydgoszcz (21-22 kwietnia), Solec Kujawski (22 kwietnia), Toruń (23 kwietnia), Włocławek (24 kwietnia), Płock (25 kwietnia) i Nowy Dwór Mazowiecki - Modlin (26 kwietnia) do Warszawy (27 kwietnia). Powrót zajmie cztery dni, czyli tyle, ile realnie potrzeba na przebycie takiego odcinka.

Rejs ma promować żeglugę śródlądową jako transport ekologiczny i najbardziej ekonomiczny, pokazać możliwość przemieszczania towarów drogą wodną z portów morskich w Gdańsku i Gdyni do centrum kraju (częściowo już teraz - w warunkach dużej degradacji szlaku żeglugowego) oraz wspierać ideę powstania w regionie platformy multimodalnej. Organizatorzy ? wśród nich samorząd województwa kujawsko-pomorskiego oraz Miasto Bydgoszcz ? zaplanowali szereg wydarzeń na samej barce oraz znajdujących się na trasie miastach.

Na pokładzie odbywają się spotkania zespołów roboczych zajmujących się problematyką wodną, między innymi w sprawie międzynarodowych dróg wodnych E70 i E40, zagospodarowania Zbiornika Włocławskiego oraz Grupy Roboczej do spraw Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych przy Ministrze Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Barkę będzie można oglądać przy nabrzeżach następujących nadwiślańskich miast:

  • w czwartek (20 kwietnia, około godziny 17.30) zestaw zacumuje w okolicy mariny w Grudziądzu,

  • w piątek (21 kwietnia, godzina 16) w bydgoskim Brdyujściu odbędzie się pokazowy przeładunek kontenerów,

  • w sobotę (22 kwietnia, godzina 11.30) mała barka z dwoma kontenerami zacumuje przy Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. W Przystani Bydgoszcz odbędzie się debata o przyszłości żeglugi śródlądowej w Polsce. Zaplanowano także imprezę plenerową dla mieszkańców, podczas której będzie można obejrzeć prezentowaną w kontenerze wystawę "Gospodarcze wykorzystanie śródlądowych dróg wodnych",

  • w sobotę (22 kwietnia, około godziny 16) barka zacumuje przy ulicy Żeglarskiej w Solcu Kujawskim,

  • w niedzielę (23 kwietnia, około godziny 13) barka przypłynie do Torunia i zacumuje przy Bulwarze Filadelfijskim (na wysokości cumowania statku "Wanda"),

  • w poniedziałek (24 kwietnia, około godziny 16) barka zacumuje przy przystani wodnej przy ujściu Zgłowiączki we Włocławku.

Wyprawa będzie miała także aspekt badawczy. Studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku zbiorą specjalistyczne dane na temat szlaku, które wskażą zagrożenia dla prowadzenia żeglugi śródlądowej na tym odcinku Wisły, będą też przydatne przy opracowywaniu Studium Wykonalności dla Wisły i studium lokalizacyjnego platformy multimodalnej w regionie.

Rejs odbywa się w ramach międzynarodowego projektu EMMA, którego celem jest zwiększenie świadomości o korzyściach, jakie niesie za sobą transport morski i śródlądowy.Sprawdź też:
Wisła
akcja

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.