Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kontenery od środy na wiślanym szlaku [FILM]

infoship
21.04.2017 10:04
0 Komentarzy

Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznymszlakiem transportowym, którym popłyną towary z przeładowanych portówtrójmiejskich.

– W Kujawsko-Pomorskiem działamy aktywnie na rzeczpopularyzacji transportu wodnego i gospodarczego wykorzystania rzek. Impulsemdla naszej gospodarki będzie z pewnością utworzenie w regionie platformymultimodalnej, czyli przeładunkowego węzła transportowego, w którym krzyżująsię i uzupełniają różne systemy przewożenia towarów. Nasz promocyjny rejs mapokazać, że transport ładunków Wisłą jest możliwy w pewnym zakresie nawet przyniekorzystnych warunkach nawigacyjnych ­? tłumaczy marszałek kujawsko-pomorskiegowojewództwa, Piotr Całbecki.

W środę (19 kwietnia) z Portu Gdańsk wyruszył ponad70-metrowy zestaw rzeczny złożony z pchacza oraz barki załadowanej 20kontenerami. W ciągu 9 dni pokona 450-kilometrowy odcinek Wisły przez Tczew (19kwietnia), Grudziądz (20 kwietnia), Bydgoszcz (21-22 kwietnia), Solec Kujawski(22 kwietnia), Toruń (23 kwietnia), Włocławek (24 kwietnia), Płock (25kwietnia) i Nowy Dwór Mazowiecki – Modlin (26 kwietnia) do Warszawy (27kwietnia). Powrót zajmie cztery dni, czyli tyle, ile realnie potrzeba naprzebycie takiego odcinka.

Rejs ma promować żeglugę śródlądową jako transportekologiczny i najbardziej ekonomiczny, pokazać możliwość przemieszczaniatowarów drogą wodną z portów morskich w Gdańsku i Gdyni do centrum kraju(częściowo już teraz – w warunkach dużej degradacji szlaku żeglugowego) orazwspierać ideę powstania w regionie platformy multimodalnej. Organizatorzy ?wśród nich samorząd województwa kujawsko-pomorskiego oraz Miasto Bydgoszcz ? zaplanowali szeregwydarzeń na samej barce oraz znajdujących się na trasie miastach.

Na pokładzie odbywają się spotkania zespołów roboczychzajmujących się problematyką wodną, między innymi w sprawie międzynarodowychdróg wodnych E70 i E40, zagospodarowania Zbiornika Włocławskiego oraz GrupyRoboczej do spraw Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych przy MinistrzeGospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Barkę będzie można oglądać przy nabrzeżach następujących nadwiślańskichmiast:

  • w czwartek (20 kwietnia, około godziny 17.30) zestawzacumuje w okolicy mariny w Grudziądzu,

  • w piątek (21 kwietnia, godzina 16) w bydgoskim Brdyujściuodbędzie się pokazowy przeładunek kontenerów,

  • w sobotę (22 kwietnia, godzina 11.30) mała barka z dwomakontenerami zacumuje przy Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. W Przystani Bydgoszczodbędzie się debata o przyszłości żeglugi śródlądowej w Polsce. Zaplanowanotakże imprezę plenerową dla mieszkańców, podczas której będzie można obejrzećprezentowaną w kontenerze wystawę „Gospodarcze wykorzystanie śródlądowych drógwodnych”,

  • w sobotę (22 kwietnia, około godziny 16) barka zacumuje przyulicy Żeglarskiej w Solcu Kujawskim,

  • w niedzielę (23 kwietnia, około godziny 13) barka przypłyniedo Torunia i zacumuje przy Bulwarze Filadelfijskim (na wysokości cumowaniastatku „Wanda”),

  • w poniedziałek (24 kwietnia, około godziny 16) barkazacumuje przy przystani wodnej przy ujściu Zgłowiączki we Włocławku.

Wyprawa będzie miała także aspekt badawczy. StudenciUniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz pracownicy RegionalnegoZarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku zbiorą specjalistyczne dane na tematszlaku, które wskażą zagrożenia dla prowadzenia żeglugi śródlądowej na tymodcinku Wisły, będą też przydatne przy opracowywaniu Studium Wykonalności dlaWisły i studium lokalizacyjnego platformy multimodalnej w regionie.

Rejs odbywa się w ramach międzynarodowego projektu EMMA,którego celem jest zwiększenie świadomości o korzyściach, jakie niesie za sobątransport morski i śródlądowy.

{https://www.youtube.com/watch?v=ndPLZspaLgE}

Komentarze