TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Laguna i Zefir zamknęły sezon 2017
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 24.11.2017 10:57:42
Laguna i Zefir zamknęły sezon 2017

Kolejny, czwarty już sezon wodniacki dobiegł końca. Laguna i Zefir zacumowały w nowosolskim porcie.

22 tys. osób pływało w tym sezonie po Odrze na pokładach samorządowych statków turystycznych "Laguna" i "Zefir". Oba kursowały po środkowym odcinku rzeki; wypływały w rejsy ponad 600 razy – poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Odra dla Turystów Łukasz Kozłowski.

W zeszłym roku statki przewiozły niespełna 22 tys. turystów, w tym roku o ok. 200 więcej, a w 2015 - blisko 14 tys.

-"Kolejny, czwarty już sezon wodniacki dobiegł końca. +Laguna+" i +Zefir+ zacumowały w nowosolskim porcie. Zima to dla jednostek czas konserwacji, bieżących napraw i serwisów technicznych" – powiedział PAP Kozłowski. Dodał, że w tym sezonie "do dyspozycji mieliśmy dziewięć portów oraz dodatkowo 10 tzw. małych przystani".

Prezes ocenił, że oferta rejsów Stowarzyszenia była bogata. Obok tradycyjnych, codziennych rejsów organizowane były też tematyczne, np. z muzyką country, koncertami jazzowymi czy pokazami tańca towarzyskiego; były także szanty, rejsy do winnic, możliwość degustacji lokalnych potraw. Nie zabrakło specjalnej oferty dla dzieci i młodzieży.

-"Równolegle do pracy nad ofertą stricte wodniacką, staramy się na wielu płaszczyznach popularyzować Odrę, jej walory turystyczne oraz turystykę wodniacką w szerszym znaczeniu, dlatego w sezonie 2017 wyszliśmy z kilkoma ciekawymi inicjatywami, nie do końca związanymi z samym pływaniem - m.in. stworzyliśmy intuicyjną i prostą w obsłudze turystyczną mapę Doliny Środkowej Odry" – wyjaśnił Kozłowski.

Jego zdaniem mijający sezon był dla Stowarzyszenia bardzo intensywny.

-"Odra, jak co roku nie rozpieszczała swoim poziomem, co jednak nie przeszkodziło nam w poprawieniu wyników. Tendencje pokazują, że zapotrzebowanie na tego typu usługi jest coraz większe, a żegluga, jak i cała turystyka związana z wodą, ma przed sobą naprawdę dobry czas" – mówił.

Kozłowski zapowiedział, że wraz z początkiem kwietnia obie jednostki powrócą na Odrę.

Bliźniacze statki mają 25 metrów długości i mogą zabrać na pokład po ok. 90 pasażerów i kilkanaście rowerów. Linia Środkowej Odry jest podzielona na dwie części. "Zefir" obsługuje porty rzeczne między Krosnem Odrzańskim a Kostrzynem nad Odrą, a "Laguna" pływa między portami w Głogowie i Cigacicach.

Członkami Stowarzyszenia Odra dla Turystów z siedzibą w Nowej Soli są samorządy: Nowej Soli (miasta i gminy wiejskiej), Bytomia Odrzańskiego, Sulechowa, Krosna Odrzańskiego, Słubic, Kostrzyna nad Odrą, Górzycy, Głogowa (woj. dolnośląskie), Siedliska, Otynia, Bojadeł, Zaboru, Czerwieńska i Cybinki.

Budowa statków wycieczkowych została dofinansowana z funduszy unijnych. W ramach rozwijania turystycznej infrastruktury na Odrze, dzięki wsparciu UE, powstało 10 małych przystani rzecznych zarządzanych przez samorządy. Wcześniej zmodernizowano porty w Nowej Soli i Bytomiu Odrzańskim. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Odra
Lubuskie
Laguna
Zefir
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.