TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Łopata wbita w przekop: Potwierdzenie suwerenności [FILM]
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 16.10.2018 17:30:08
Łopata wbita w przekop: Potwierdzenie suwerenności [FILM]

16 października w miejscu planowanego kanału żeglugowego na terenie gminy Sztutowo wbito ostatni słupek geodezyjny wyznaczający granice przekopu.

16 października w miejscu planowanego kanału żeglugowego na terenie gminy Sztutowo (woj. pomorskie) Jarosław Kaczyński, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz poseł PiS, kandydat na prezydenta Elbląga, Jerzy Wilk wkopali na plaży od strony Zatoki Gdańskiej ostatni słupek geodezyjny wyznaczający granice przekopu.

Zakończył się etap wytyczania przebiegu kanału przez Mierzeję Wiślaną, teraz rozpoczyna się etap uzyskania pozwolenia na budowę i ogłoszenie przetargu na wykonawcę inwestycji - powiedział we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

-"Dzisiaj mamy niezwykle uroczystą okoliczność wkopania ostatniego słupka geodezyjnego, który wyznacza przebieg kanału przez Mierzeję Wiślaną, jest to absolutnie zgodnie z prawem, ponieważ teren ten jest terenem urzędu morskiego, który może realizować tego typu działania jako przedinwestycyjne. Przed nami kolejny element czyli pozwolenie na budowę i rozpoczęcie przetargu na wykonawstwo" - powiedział Gróbarczyk.

Minister poinformował też, że projekt kanału jest ukończony.

-"Wiemy jak będzie ten kanał wyglądał, wiemy, w którym miejscu powstanie i w tym momencie możemy w zasadzie rozpocząć inwestycję, oczywiście czekając jeszcze na ostateczną decyzję pozwolenia na budowę" - powiedział Gróbarczyk podczas briefingu prasowego w miejscu planowanego przekopu.


Potwierdzenie suwerenności

-"Ostatecznie na tych ziemiach mamy pełną suwerenność - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński w miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej. Dodał, że będziemy mogli robić tutaj, to co jest potrzebne Polsce, potrzebne temu regionowi i nikt nie będzie w stanie nam w tym przeszkodzić.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził przekonanie, że jest "kwestią kilku tygodni" uzyskanie dokumentów, niezbędnych do rozpoczęcia budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. "Można powiedzieć, że się udało" - mówił Kaczyński.

Jak dodał, budowa będzie też rozwiązaniem problemu, z którym żyje Elbląg "właściwie od chwili, kiedy powrócił do Polski".

"Elbląg powinien być portem uzupełniającym wobec portu gdańskiego i gdyńskiego. Ale portem znaczącym i to z całą pewnością przyczyni się do jego rozwoju gospodarczego i rozwoju gospodarczego całego regionu" - mówił Kaczyński. "To jest ten cel główny" - podkreślił.

Pełen zapis konferencji na plaży TUTAJ

Statki w 2022

Jak zapowiada resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pierwsze jednostki przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będą mogły przepłynąć w 2022 r. Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa.

Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.

Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

Obecnie inwestor, czyli Urząd Morski czeka na wydanie decyzji środowiskowej ws. inwestycji. Po jej uzyskaniu Urząd Morski będzie składać wniosek o wydanie pozwolenia wodno-prawnego i następnie wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację nowej drogi wodnej. Wówczas może się rozpocząć faktyczna budowa.

Zarząd woj. pomorskiego negatywnie zaopiniował plany inwestycji. Ma on zastrzeżenia do budowy przekopu ze względów ekonomicznych i przyrodniczych. Z kolei sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyjął stanowisko, w którym poparł plan przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Jak ocenił, to inwestycja istotna dla rozwoju subregionu elbląskiego, czyli Elbląga i gmin nad Zalewem Wiślanym. Budowa nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, jest jednym z głównych projektów rządu PiS. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przekop
Zalew Wiślany
MGMiŻŚ
 • Adam Lutostański – 16.10.2018

  Czemu słowa Kaczyńskiego o suwerenności trochę niepokoją? Źle, że chcemy być suwerenni?

 • Piotr Łaban – 16.10.2018

  Bo wybory się zbliżają to nagle wszystko da się zrobić

 • Sebastian Pioro – 16.10.2018

  Jak to możliwe, że obłożnie chory prezes jest zdrowy i robi sobie wycieczki krajoznawcze,na których nawet wkopuje słupy w ziemię... Gdzie ZUS ??? Który kontroluje chorych na zwolnieniach ???

 • Marek Maslowiec – 16.10.2018

  Ze go tez cos tam nie zezarlo...

 • Marcin Tobik – 16.10.2018

  W kilka tygodni pozwolenie, szacun

 • Krystian Boj – 16.10.2018

  Że Kaczora ta łopata w łeb nie jebła, ehhh

 • Tomasz Sędor – 16.10.2018

  Bez przetargu, bez pozwolenia na budowę... Ale Łopata wbita

 • Jacques Dvorak – 17.10.2018

  Rządowi PiS, myślałem, że to polski rząd

 • Konrad Ignaczak – 17.10.2018

  Dzisiaj wbijanie łopaty w przekop - jutro wycinka lasów pod budowę dla deweloperów... Takie działania PiSu są już dobrze znane - byle tylko na chwile odciągnąć spojrzenia ludzi od ich złych zamiarów...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.