TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lubuskie chce zmian w programie 'Mosty dla regionów'
INFOSHIP.PL - Opublikowano: 10.08.2018 13:30:38
fot. lubuskie.pl

W maju rząd ogłosił program "Mosty dla regionów". Inwestycje, które zostaną wpisane na listę mogą liczyć na 80% dofinansowania. Z województwa lubuskiego wskazano dwie lokalizacje przepraw: przez Wartę w Przytocznej i Odrę w Pomorsku.

W maju rząd ogłosił program "Mosty dla regionów". Inwestycje, które zostaną wpisane na listę mogą liczyć na 80% dofinansowania. Z województwa lubuskiego wskazano dwie lokalizacje przepraw: przez Wartę w Przytocznej i Odrę w Pomorsku.

Samorząd województwa kwestionuje jednak zasadność budowy pierwszego mostu wskazując, że zadaniem o wyższym priorytecie jest stworzenie przeprawy przez Odrę w Połęcku.

"Jesteśmy zdziwieni, że rząd nie konsultuje z nami planów, przecież to samorząd województwa wie najlepiej, czego potrzeba regionowi" – mówi członek zarządu Alicja Makarska.

W okolicy proponowanego przez rząd mostu, istnieje już jedna wybudowana w 2017 r. przeprawa na Warcie w Skwierzynie (w odległości 20 km), a w obecnym roku ma zakończyć się budowa kolejnego mostu na Warcie w Międzychodzie (w odległości 13 km).

Negatywnie do propozycji zawartej w rządowym programie odniósł się także Zarząd Dróg Wojewódzkich. – Most na rzece Warcie nie spełnia aktualnych potrzeb. Jednym z założeń programu jest likwidacja przepraw promowych. W tamtym miejscu nie ma przeprawy. Po stronie północnej rzeki nie ma ciągu naszej drogi wojewódzkiej – tłumaczy Paweł Tonder, dyrektor ZDW – Do tej inwestycji musielibyśmy jako województwo dołożyć. Zaplanować przebudowę dwóch odcinków dróg – dodaje.

Uwzględniając aktualne potrzeby Zarząd Województwa Lubuskiego zwróci się do rządu, by wprowadzić zmiany w programie "Mosty dla regionów". Przekazane zostaną dwie propozycje. Pierwszy wariant dotyczy zamiany w wykazie mostu w Przytocznej na most na rzece Odrze w Połęcku (powiat krośnieński). Drugi wariant zakłada dodanie do rządowej listy jeszcze jednego mostu, czyli właśnie wspomnianej przeprawy w Połęcku. Dodajmy, że od grudnia 2017 r. trwają już prace projektowe związane z tą inwestycją.

Pierwszy nabór w programie "Mosty dla regionów" ruszy w sierpniu. Na realizację programu, w którym znalazło się 21 priorytetowych i rekomendowanych propozycji, rząd przeznaczy 2,3 mld zł. W ramach projektu samorządy mogą liczyć na dofinansowanie 80% wartości inwestycji.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rzeka
Lubuskie
Odra
most
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.