TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MGMiŻŚ: Szlaki otwarte - porty zamknięte
InfoShip.pl - Opublikowano: 01.05.2020 11:00:51
MGMiŻŚ: Szlaki otwarte - porty zamknięte ; fot. Żegluga Mazurska

Rzecznik MGMiŻŚ: turyści mogą korzystać ze szlaków wodnych; porty pozostają zamknięte

Turyści mogą korzystać ze szlaków wodnych, ale mariny są na razie zamknięte. Decyzja o ich otwarciu może zapaść przy okazji następnego etapu odmrażania gospodarki - mówi PAP rzecznik resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Michał Kania.

Wszystkie duże porty śródlądowe w Polsce są zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. Rzecznik MGMiŻŚ wskazał PAP, że decyzja o ich otwarciu być może zapadnie przy okazji następnego etapu łagodzenia ograniczeń związanych z pandemią. Zastrzegł jednak, że nie jest to jeszcze przesądzone i będzie zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej.

Rekreacja dozwolona

"Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia o ograniczeniu prowadzenia niektórych rodzajów działalności gospodarczej, mariny jachtowe nie mogą funkcjonować, gdyż prowadzą działalność (...), która może powodować grupowanie się większej liczby osób" - powiedział Michał Kania. Dodał, że "sama rekreacja wodna, czyli korzystanie z wszelkiego rodzaju jednostek wodnych, pływanie po jeziorach jest dozwolone" przy zachowaniu przez użytkowników wód zasad bezpieczeństwa.

W związku z tym łodzie, które zimowały w portach, mogą być wodowane i przygotowywane do sezonu, pod warunkiem, że władze mariny, a także załogi jachtów będą przestrzegały zasad określonych w zarządzeniu Ministra Zdrowia.

"Port może jednak odmówić wykonania prac przy łodzi, jeśli będzie to narażało zdrowie personelu i żeglarzy" - podkreślił Kania. Wyjaśnił, że w praktyce wszystko zależy od organizacji pracy w porcie.

"Jeśli w porcie zgromadzi się zbyt wiele osób, to stanowi zagrożenie epidemiologiczne, więc policja będzie mogła reagować i wystawiać mandaty tym, którzy nie przestrzegają restrykcji" - zaznaczył.

Jak autostrady

Rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel powiedział PAP, że drogi wodne w Polsce były otwarte przez cały czas dla żeglugi mimo pandemii, podobnie jak autostrady czy szosy. "Można się było po nich przemieszczać do pracy, do sklepów" - mówił.

Obecnie można z nich korzystać również w celach turystycznych. Warunkiem korzystania ze szlaków żeglugowych jest jednak ścisłe przestrzeganie zarządzenie Ministra Zdrowia dot. dystansu społecznego i zasad sanitarnych - podkreślił. Chodzi o noszenie maseczek i zachowanie dystansu między użytkownikami.

"Po szlakach wodnych poruszamy się na takich samych zasadach, jak po drogach publicznych czy ścieżkach rowerowych" - wskazał.

Drogi wodne wraz ze znakami nawigacyjnymi są gotowe dla żeglarzy od 1 maja. Wyjątkiem jest szlak rzeki Pisy, na którym zbyt niski poziom wody uniemożliwia żeglugę. Kieruzel życzył wszystkim żeglarzom "pomyślnych wiatrów i małej fali". (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
sezon
MGMiŻŚ