TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Niemcy: Kierowcy autobusów na wagę złota
DPA - Opublikowano: 08.01.2018 14:57:32

Firmy przewozowe w Niemczech szukają kierowców autobusów. Na niemieckim rynku zaczyna brakować chętnych.

Jak informuje portal dpa - firmy przewozowe w Niemczech szukają kierowców autobusów. Na niemieckich rynku zaczyna brakować chętnych.

Niemieckie firmy przewozowe mają coraz większy problem ze znalezieniem kierowców autobusów.

– W wielu regionach nie mamy już bezrobotnych, którzy mogliby ubiegać się o wolne miejsca pracy – mówi Karl Huelsmann, prezes Związku Niemieckich Przedsiębiorstw Autobusowych.

A zapotrzebowanie jest ogromne. Wielu z ok. 103 tys. kierowców autobusów w Niemczech pójdzie z najbliższych latach na emeryturę. Z dnia na dzień potrzeba nowych rąk do pracy na prężnie rozwijającym się rynku przewozowym, szczególnie do kierowania autobusami dalekobieżnymi. Branża stara się zdobyć nowych kierowców, obiecując im pewne i urozmaicone miejsce pracy, a do tego wykonywanie odpowiedzialnych czynności. Huelsmann studzi jednak nieco te obietnice. - Na pewno istnieje bardziej wygodna praca – mówi.

Prawo jazdy za 10 tys.

Przyszłych kierowców mogą też odstraszyć koszty uzyskania prawa jazdy. Nabycie uprawnień to w Niemczech wydatek ok. 10 tys. euro. – Firmy zaczynają już współfinansować wyrobienie prawa jazdy, ale nie ma chętnych pracowników – skarży się Karl Huelsmann. Rozwiązaniem może być jeszcze zatrudnienie kierowców zagranicznych, pod warunkiem, że znają język niemiecki.

Bariera językowa to także problem w zatrudnieniu uchodźców. Zanim będą mogli zasiąść za kółkiem, czeka ich długa droga. Najpierw muszą uzyskać status pozwalający im podjąć pracę, potem nauczyć się języka.

Rozwiązaniem problemów niemieckiej branży autobusowej mogą być autonomiczne autobusy. Ale i w tym przypadku trzeba na nie jeszcze poczekać. Jesienią ubiegłego roku koncern Deutsche Bahn testował pierwszy autonomiczny autobus miejski.WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.