TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Niski poziom Dunaju odsłonił wrak bombowca
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 29.08.2018 14:30:29
Niski poziom Dunaju odsłonił wrak bombowca

Dzięki suszy odkryto w Dunaju szczątki amerykańskiego bombowca.

Szczątki zestrzelonego podczas II wojny światowej amerykańskiego bombowca odkryto w Dunaju dzięki niskiemu stanowi wody w tej rzece – poinformowała w środę Zsuzsa Csepka z Muzeum Lotnictwa w Szolnoku, 100 km na wschód od Budapesztu.

Informacja o widocznych w Dunaju pozostałościach samolotu dotarła do Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości oraz do Węgierskiego Towarzystwa Badania Wraków. Okazało się, że w korycie rzeki leży 4-metrowy dźwigar skrzydła maszyny wraz z elementem mocującym silnika.

Eksperci wydobyli znalezione części, które oczyszczono i przekazano Muzeum Lotnictwa w Szolnoku. Znalezisko można już obejrzeć – powiedziała Csepka.

Z dokumentów wynika, że 30 lipca 1944 roku 485. grupa bombowa 15. Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych atakowała Naddunajską Fabrykę Samolotów, gdzie produkowano messerschmitty. Węgry były już wówczas okupowane przez wojska niemieckie. Węgry weszły wprawdzie do II wojny światowej jako sojusznik Niemiec, ale w 1944 roku regent Miklos Horthy podjął próbę negocjacji z aliantami, na co Adolf Hitler odpowiedział w marcu zajęciem kraju.

Samolot B-24G pilotowany przez porucznika Franka Wodzinskiego został w trakcie lipcowego ataku zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą. Bombowiec spadł pionowo do Dunaju, wbijając się w koryto rzeki. Przeżył tylko jeden członek załogi. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Dunaj
Węgry
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.