TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Nowe brzegi Starego Kanału Bydgoskiego
InfoShip.pl - Opublikowano: 06.06.2018 18:54:02
Nowe brzegi Starego Kanału Bydgoskiego

W najbliższych miesiącach powstanie projekt niezbędny do wykonania nowych umocnień brzegów Starego Kanału Bydgoskiego pomiędzy śluzami przy ul. Wrocławskiej i Czarnej Drodze.

W najbliższych miesiącach powstanie projekt niezbędny do wykonania nowych umocnień brzegów Starego Kanału Bydgoskiego pomiędzy śluzami przy ul. Wrocławskiej i Czarnej Drodze. Na zmianach w sąsiedztwie Kanału zależy też coraz bardziej mieszkańcom, którzy w jego sąsiedztwie widzą najlepsze miejsce na lokowanie inwestycji finansowanych z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Park nad Starym Kanałem Bydgoskim to jeden z największych terenów zieleni w mieście. Jego początki sięgają 1802 kiedy Ernst Conrad Peterson rozpoczął nasadzenia alejowe drzew wzdłuż Kanału, później zadrzewianie było kontynuowane w latach 30-tych XIX wieku. W latach międzywojennych był jednym z najpopularniejszych miejsc spędzania wolnego czasu przez bydgoszczan. Park najmocniej podupadł po wojnie. W 1971 roku zasypano część Kanału pomiędzy ulicami Grottgera i Wrocławską. Dopiero w latach 90. XX wieku rozpoczęto pierwsze działania związane z rewaloryzacją tych terenów.

W najbliższych miesiącach planowane jest opracowanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia prac przy umocnieniu obu brzegów pomiędzy ulicami Wrocławską i Czarna Droga. Zostaną one na nowo ustabilizowane drewniana palisadą. Na realizację prac budowlanych zamierzamy pozyskać dofinansowanie m. in z Ministerstwa Kultury i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zakładamy, że pierwsze roboty ruszą w przyszłym roku.

W ostatnich latach kilka nowych inwestycji nad Kanałem Bydgoskim realizowano w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. W ten sposób powstały m.in. place zabaw, wybieg dla psów oraz plac do Street workoutu (kalisteniki) przy Nakielskiej. W tym roku na Miedzyniu otwarto też przy ul. Spacerowej ścieżkę zdrowia. Przygotowywana jest tez koncepcja uporządkowania zieleni na odcinku od Głogowskiej do Krośnieńskiej. Wstępnie planowane jest tam dosadzenie nowych drzew i krzewów oraz ustawienie małej architektury (na przykład ławek, stolików itp). Wygodne dojście ma być dobudowane do Kanału od strony ul. A. Kamińskiego na Flisach.

W najbliższych latach przy pracach w Parku nad Starym Kanałem mogą być też wykorzystywane elementy koncepcji programowo-przestrzennej, która powstała podczas rewitalizacji terenów pomiędzy Rondem Grunwaldzkim i ul. Wrocławską. Szereg nowych projektów zgłosili też mieszkańcy w trakcie naboru zadań do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, m.in. tor do jazdy wyczynowej na rowerze, nasadzenia drzew, odbudowę sadów, czy modernizacje placu zabaw przy Nakielskiej. Obecnie trwa weryfikacja wszystkich pomysłów, a bydgoszczanie najlepsze wskażą w trakcie głosowania, które odbędzie się od 1 do 31 października.

W 2005 roku zespół Kanału Bydgoskiego został wpisany do rejestru zabytków. Na terenie parku rośnie 25 drzew ustanowionych pomnikami przyrody, co daje mu pierwsze miejsce wśród bydgoskich parków.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
hydrobudowa
Kanał Bydgoski
Brda
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.