TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Nowe statki na liniach promowych do Szwecji
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 23.03.2018 14:41:16
Nowe statki na liniach promowych do Szwecji

Nowe statki pojawią się na liniach promowych z Gdyni i Gdańska do Nynaeshamn.

Operator Stena Line wymienia statek kursujący na linii promowej z Gdyni do Nynaeshamn. Jednostka typu ro-ro "Bore Bay" w kwietniu ma zastąpić dotychczas wykorzystywany prom "Elisabeth Russ". Także PŻB na trasie z Gdańska do Nynaeshamn ma wymienić prom.

Operator promowy Stena Line obsługuje dwie linie promowe z Polski do Szwecji: z Gdyni do Karlskrony oraz z Gdyni do Nynaeshamn. Linia do Karlskrony w południowej Szwecji ma już ponad dwudziestoletnią historię. Natomiast linia promowa z Gdyni do Nynaeshamn (port w okolicach Sztokholmu) wystartowała 16 października 2017.

Operator poinformował w piątek w komunikacie, że prom "Bore Bay" jest przeznaczony do przewozów frachtowych, w tym pojazdów ciężarowych z kierowcami, naczep, kontenerów oraz ładunków wtaczanych, natomiast nie będzie zabierał na swój pokład pasażerów, ani samochodów osobowych. Statek będzie kursował zgodnie z dotychczasowym rozkładem rejsów, czyli po trzy razy w tygodniu z Gdyni i z Nynaeshamn. Podano, że rejs jednostki o długości 138 metrów i szerokości 22 metrów trwa 18 godzin.

Wymiana statku na linii Gdynia-Nynaeshamn jest jedną z inwestycji Stena Line w połączenia promowe z Gdyni. Ostatnio armator zwiększył częstotliwość rejsów oraz pojemność ładunkową na trasie Gdynia-Karlskrona poprzez wprowadzenie czwartego statku na tę linię - m/v Gute. Dodatkowo, w październiku 2017, armator otworzył linię promową z Gdyni do Nynaeshamn, w rejonie metropolitalnym Sztokholmu. Obecnie Stena Line z Gdyni do Szwecji oferuje 50 połączeń tygodniowo, sześć rejsów do Nynaeshamn oraz 44 do Karlskrony. Połączenia obsługuje pięć promów.

W Porcie Gdynia przy nabrzeżu Polskim trwają prace związane z budową nowego publicznego terminala promowego. Nowy ma zacząć działać w 2020 roku i ma przyjmować promy pasażerskie o długości ok. 240 metrów. Obecnie terminal promowy w gdyńskim porcie znajduje się przy Nabrzeżu Helskim w sąsiedztwie terminali kontenerowych BCT i GCT. Korzysta z niego tylko Stena Line.

Także Polska Żegluga Bałtycka (Polferries) zapowiedziała, że pod koniec marca wprowadzi nowy prom na linię Gdańsk – Nynaeshamn. Obecnie na tej trasie kursuje dysponujący ograniczoną liczbą miejsc noclegowych prom "Wawel". Pozyskany przez polskiego armatora prom nosi nazwę "Nova Star", został wybudowany w 2011 roku. Posiada 652 miejsca noclegowe w kabinach oraz 254 fotele lotnicze. Armator podał, że wprowadzenie nowej jednostki na linię do Nynaeshamn jest elementem Programu Batory, mającego na celu odbudowę polskiego przemysłu stoczniowego. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
prom
Stena Line
Polferries
Szwecja
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.