TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

O Odrzańskiej Drodze Wodnej we Wrocławiu
InfoShip.pl - Opublikowano: 28.09.2017 10:26:17
O Odrzańskiej Drodze Wodnej we Wrocławiu

27 września odbyło się posiedzenie dotyczące modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej na Politechnice Wrocławskiej.

27 września odbyło się posiedzenie dotyczące modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej na Politechnice Wrocławskiej. Uczestnicy rozmawiali m.in. o stanie budowy zbiornika w Raciborzu i budowie stopnia wodnego w Malczycach. Wśród gości spotkania znaleźli się m.in. Wiceminister Rozwoju Witold Słowik oraz Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski, przedstawiciele nauki, biznesu i administracji o modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej

Grzegorz Witkowski zapowiedział konsultacje dotyczące potencjalnych miejsc kolejnych piętrzeń na Odrze. W organizowanym przez rektora Politechniki Wrocławskiej spotkaniu uczestniczyło ok. 40 przedstawicieli nauki administracji i biznesu z nadodrzańskich województw.

Wiceminister w swoim wystąpieniu przypomniał o niełatwym procesie akceptacji "Założeń do rozwoju śródlądowych dróg wodnych" ostatecznie przyjętych przez Radę Ministrów w lipcu 2016 roku. Jednocześnie zwrócił uwagę na fakt, że powrót biznesu na Odrzańską Drogę Wodną już się dokonuje tam, gdzie droga wodna gwarantuje stabilne warunki dla transportu ładunków. Wiceminister podkreślił, że zadaniem rządu jest tworzenie warunków dla rozwoju transportu poprzez zapewnienie dobrych parametrów drogi wodnej. Odnosząc się do polderu Racibórz i stopnia wodnego w Malczycach – który jest budowany od 20 lat – przypomniał, że inwestycje hydrotechniczne nie są łatwe i napotykały do tej pory na poważne przeszkody. Wiceszef resortu zapewnił, że obecny rząd jest zdeterminowany, aby zakończyć inwestycję w Malczycach i uruchomić obiekt w roku 2019. Zapewnił także, że Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpocznie przygotowania do realizacji kolejnych stopni wodnych na Odrze w Ścinawie i Lubiążu.

Grzegorz Witkowski poinformował także, że prowadzone są prace nad przygotowaniem kompleksowego programu modernizacji całej Odrzańskiej Drogi Wodnej, które potrwają około dwóch lat. W ramach tych prac wiosną przyszłego roku będzie gotowy model Odrzańskiej Drogi Wodnej, który wskaże potencjalne miejsca nowych piętrzeń. Natomiast pierwsze wstępne wyniki modelowania – dla odcinka Odry od Raciborza do ujścia Nysy Łużyckiej – będą zaprezentowane na konferencji dedykowanej nadodrzańskim samorządom, która odbędzie się 6 listopada br. również na Politechnice Wrocławskiej.

Wiceminister Witkowski podziękował przedstawicielom nauki oraz biznesowi za wsparcie ministerstwa w promowaniu transportu wodnego śródlądowego, zaprosił do dalszej współpracy i udziału we współtworzeniu programu modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej.

Podczas wizyty na miejscu budowy stopnia wodnego w Malczycach uczestnicy spotkania mogli naocznie przekonać się o postępie prac budowlanych i montażowych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Odra
konferencja
MGMiŻŚ
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.