Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

O żegludze na Wiśle w Bydgoszczy

infoship
09.07.2018 16:00
0 Komentarzy

Rola i znaczenie Wisły dla województwa kujawsko-pomorskiegooraz działania na rzecz wykorzystania potencjału rzek w regionie były tematemdzisiejszej (9 lipca) konferencji i debaty panelowej w Urzędzie Marszałkowskim w Bydgoszczy.W spotkaniu uczestniczyli eksperci z dziedziny gospodarki wodnej orazrewitalizacji i zagospodarowania śródlądowych szlaków wodnych.

– Podczas dzisiejszej konferencji chcielibyśmy podsumowaćwszystkie nasze starania i działania w obszarach regulacji Wisły, jejużeglowienia i lepszego wykorzystania gospodarczego oraz poprawy stanubezpieczeństwa – bo, jak wiemy, jest torównież groźny żywioł, który może być zagrożeniem dla wielu mieszkańcówregionu. To co nas szczególnie interesuje, to zbudowanie w naszym regionieportu multimodalnego dla kontenerowców, które mogłyby spływać do naszegoregionu drogą wodną z Gdańska i Gdyni – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

Konferencję poprzedził briefing prasowy z udziałem marszałkaPiotra Całbeckiego, Wojciecha Skowyrskiego z Państwowego Gospodarstwa Wodnego”Wody Polskie”, Olgierda Dziekońskiego z Fundacji „Instytut BronisławaKomorowskiego” oraz profesora Zygmunta Babińskiego z Uniwersytetu KazimierzaWielkiego.

wypowiedź marszałka Piotra Całbeckiego (audio)

{http://infobus.pl/upload_module/Audio_mp3/marszalek-Piotr-Calbecki.mp3}

wypowiedź Wojciecha Skowyrskiego (audio)

{http://infobus.pl/upload_module/Audio_mp3/Wojciech-Skowyrski.mp3}

wypowiedź Olgierda Dziekońskiego (audio),

{http://infobus.pl/upload_module/Audio_mp3/Olgierd-Dziekonski.mp3}

wypowiedź prof. Zygmunta Babińskiego (audio).

{http://infobus.pl/upload_module/Audio_mp3/Porofesor-Zygmunt-Babinski.mp3}

W pierwszej części dzisiejszej konferencji o planach izałożeniach dotyczących rozwoju dróg wodnych w Polsce mówił Przemysław Żukowskiz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. PrzedstawicielPaństwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” Wojciech Skowyrski zabrał głosna temat ochrony przed powodzią i przeciwdziałania skutkom suszy, a profesorZygmunt Babiński z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na temat MiędzynarodowejDrogi Wodnej E 70. Rewitalizacja śródlądowych dróg wodnych była tematemprzemówienia Prezesa Związku Miast Nadwiślańskich Tomasza Sowińskiego.Zaplanowano też wystąpienia Piotra Kowalskiego z PGW „Wody Polskie”, którymówił o przystosowaniu rzeki do kaskady oraz profesor KrystynyWojewódzkiej-Król, która opowiedziała o społeczno-ekonomicznych skutkachzagospodarowania dolnej Wisły.

Druga część debaty dotyczyła problematyki wykorzystaniapotencjału Wisły i innych rzek w województwie kujawsko-pomorskim oraz działańpodejmowanych przez samorząd województwa i jego partnerów na rzeczrewitalizacji dróg wodnych. Wśród tematów prezentowanych przez przedstawicielimarszałkowskiej administracji znalazły się między innymi plany budowy platformymultimodalnej Bydgoszcz-Solec Kujawski, rozwój połączenia wodnegoWłocławek-Toruń-Bydgoszcz-Grudziądz oraz turystyczno-rekreacyjnezagospodarowanie obszarów nadwodnych na przykładzie Zbiornika Włocławskiego.

Leszek Kozłowski w Urzędu Statystycznego w Bydgoszczyopowiedział o potencjale demograficzno-społecznym miast nadwiślańskich, burmistrzSolca Kujawskiego Teresa Substyk o uruchomieniu przeprawy promowej w SolcuKujawskim, a starosta nakielski Tomasz Miłowski o przystani w Nakle nadNotecią. Przypomnieliśmy również współorganizowany przez Urząd Marszałkowskiubiegłoroczny rejs kontenerowy z Gdańska do Warszawy, który promował Wisłę jakoekonomiczny, ekologiczny i bezpieczny szlak transportowy. Spotkanie zakończywspólny rejs statkiem po Wiśle.

Wisła dla regionu

Kujawsko-pomorski odcinek Wisły liczy 205 kilometrów – toprawie piąta część jej całkowitej długości. W jej dorzeczu leży koło 80 procentpowierzchni województwa oraz 11 z 52 miast naszego regionu, w tym cztery miastana prawach powiatu: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz, a także Dobrzyńnad Wisłą, Nieszawa, Ciechocinek, Solec Kujawski, Chełmno, Świecie i Nowe.Mieszka w nich blisko 850 tysięcy ludzi, czyli prawie 70 procent ludnościmiejskiej województwa. Wisła jest częścią dwóch z trzech prowadzących przezPolskę i województwo kujawsko-pomorskie międzynarodowych dróg wodnych: E40 –łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym oraz E70 łączącej Europę Zachodnią z rejonemKaliningradu.

Gospodarcze wykorzystanie wody to część lokalnej tradycji. Zjej potencjału od wieków korzystały największe miasta regionu. Można się o tymprzekonać chociażby na Bydgoskim Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, czylitrasie turystycznej związanej z wodą i dziedzictwem przemysłowym miasta.Kolejną atrakcją jest działający od niedawna w Wielkiej Nieszawce pod Toruniemolęderski park etnograficzny, poświęconyobecności w naszym regionie przybyszów z zachodu Europy, cenionych zaumiejętności w zakresie gospodarowania na podmokłych i zalewowych terenach.Wzdłuż całego kujawsko-pomorskiego odcinka Wisły, po obu jej brzegach biegnierównież Wiślana Trasa Rowerowa, czyli liczący w sumie 450 kilometrów szlakturystyczny dla miłośników dwóch kółek.

Komentarze