TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Odrzański prom w Pomorsku popłynie także nocą
InfoShip.pl - Opublikowano: 20.09.2018 09:30:24
Odrzański prom w Pomorsku popłynie także nocą

Lubuski Zarząd Dróg Wojewódzkich oddał do użytku dostosowaną do kursowania poza porą dzienną przeprawę promową w Pomorsku.

Wychodząc naprzeciw lokalnej społeczności lubuski Zarząd Dróg Wojewódzkich oddał do użytku dostosowaną do kursowania poza porą dzienną przeprawę promową w Pomorsku przystosowaną do wydłużonych godzin pracy. 14 września br. w uroczystości wzięła udział członek zarządu lubuskiego województwa, Alicja Makarska.

Zgodnie z decyzją lubuskiego Zarządu Województwa Lubuskiego przyjęto harmonogram kursowania przeprawy promowej w Pomorsku który zakłada kursowanie promu:

  • w dni robocze od godziny 5.00 do 22.00,

  • dni wolne od pracy, soboty i niedziele od godziny 7.00 do 21.00.

  • Prom jak dotychczas nie będzie kursował w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, Nowy Rok i pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych.

Promowe przygotowania

Uroczystość poprzedzona była czasochłonnym etapem przygotowawczym obejmującym m.in. wykonanie dokumentacji projektowej, spełnienie warunków narzuconych przez Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, budowę oświetlenia i dostosowanie jednostki do żeglugi poza porą dzienną oraz dopełnienie formalności.

16 maja 2016 r. została zawarta umowa w sprawie udzielenia pomocy finansowej Województwu Lubuskiemu przez Gminy Sulechów i Czerwieńsk w formie dotacji celowej na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej dostosowania przeprawy promowej w ciągu DW 281 w Pomorsku do kursowania poza porą dzienną. Każda z gmin udzieliła dofinansowania stanowiącego 25% kosztów tej dokumentacji. Zostały przeprowadzone dwa postępowania na wyłonieniem projektanta. Dokumentacja dotycząca oświetlenia została wykonana przez Biuro Projektów i Ekspertyz Budownictwa Komunikacyjnego Zbigniewa Kokoszki z Zielonej Góry za kwotę 46.125,00 zł.

Kolejnym etapem w realizacji inwestycji była budowa oświetlenia. Ze względu na brak w pobliżu przeprawy promowej zasilania z sieci energetycznej, konieczne było przyjęcie rozwiązania alternatywnego tj. oświetlenia zasilanego panelami fotowoltaicznymi, wspomaganego akumulatorami. Dodatkowo ze względu na bliskość rzeki przewidziano możliwość demontażu oświetlenia w momencie wystąpienie niekorzystnych warunków hydrologicznych m.in. zagrożenia powodziowego. Przewidziano łącznie 14 sztuk lamp oświetleniowych tj. po 7 szt. zlokalizowanych po obu stronach rzeki wzdłuż dojazdów i przy wjazdach na prom.

Oświetlenie zostało zamontowane przez firmę OPTOLUMIN Polska sp. z o.o. z Zielonej Góry. Zadanie kosztowało 307.509,91 zł. Na promie zostały zamontowane dwie kamery rejestrujące przez 24 godziny na dobę obraz z promu i jego sąsiedztwa.

23 sierpnia br. dopełnione zostały formalności z Urzędem Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu dopuszczające przeprawę promową do wydłużonej eksploatacji.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
prom
Odra
Lubuskie
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.