TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Parada statków wokół Augustowa. Rusza sezon 2019
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 30.04.2019 09:07:48
Parada statków wokół Augustowa. Rusza sezon 2019; fot. ZA

Paradą statków i katamaranów rozpoczął się 28 kwietnia sezon żeglugowy na wodach wokół Augustowa.

Paradą statków i katamaranów rozpoczął się 28 kwietnia  sezon żeglugowy na wodach wokół Augustowa, nazywanego turystyczną stolicą województwa podlaskiego.

Paradę poprowadził statek Żeglugi Augustowskiej Serwy, który zabrał na pokład 200 osób. Tuż zanim popłynęły statki i katamarany innych armatorów działających w Augustowie. Statki popłynęły rzeką Nettą przez jeziora Necko i Rospuda do jeziora Białego.

Podczas rejsu przewodnik opowiedział pasażerom statku o Augustowie oraz o atrakcjach turystycznych wokół miasta. Podróżni w trakcie rejsu mogli zobaczyć rzeźbę legendarnej "gołej Zośki". Według jednej z legend nazwa pochodzi od dziewczyny, która utopiła się w jeziorze Rospuda, chcąc popchnąć swój sobótkowy wianek, który osiadł na mieliźnie. "Gołą Zośką" nazwany został także półwysep i wzniesienie przy jeziorze, przy którym kilka lat temu postawiono rzeźbę.

Podczas rejsu statki zatrzymały się obok rzeźby, a pasażerowie zgodnie z tradycją rzucali do wody kwiaty dla "gołej Zośki".

Po zakończeniu rejsu w jednym z ośrodków wypoczynkowych Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie przygotowało dla podróżnych piknik.

Promocja kanału

Zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku Marek Jadeszko powiedział PAP, że otwarcie sezonu ma służyć promocji Kanału Augustowskiego. "To najbardziej znane miejsce turystyczne w regionie. Zależy nam na tym, żeby turyści mogli poznać ten piękny zabytek, jakim jest Kanał Augustowskim" - dodał Jadeszko.

Kanał Augustowski to jeden z najatrakcyjniejszych szlaków turystyki kajakowej. Na terenie Polski przebiega przez Równinę Augustowską i Kotlinę Biebrzańską. Kajakarze podróżujący kanałem mijają jeziora: Sajno, Necko, Białe, Studzieniczne oraz płyną rzeką Czarną Hańczą. Kanał łączy dorzecza Wisły i Niemna. Ma 102 km długości (z czego w Polsce 80 km). Na Kanale Augustowskim zbudowano 18 śluz (w Polsce jest ich 14). W 1968 r. Kanał Augustowski został uznany za zabytek techniki.

"Augustów to miasto położone wśród pięknych jezior przy Kanale Augustowskim. Te wody wokół nas przyciągają turystów i warto przyjechać do Augustowa, żeby z tych pięknych wód skorzystać" - powiedział burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.(PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
statek
kanał
Żegluga Augustowska