TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Płock ponownie otwiera się na Wisłę
- Opublikowano: 16.04.2019 12:30:52
Płock ponownie otwiera się na Wisłę

Nabrzeże Wiślane i bulwary nadrzeczne w Płocku już po remoncie

Nabrzeże Wiślane u stóp Wzgórza Tumskiego i bulwary nadrzeczne w Płocku zostały 14 kwietnia otwarte po remoncie i rewitalizacji. Nad Wisłę tłumnie przybyli płocczanie, pogoda dopisała.

W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Łatwiejsza nawigacja

W ramach rewitalizacji przebudowany został kilometrowy odcinek nabrzeża od siedziby klubu Morka do mostu im. Legionów Piłsudskiego. Powstała nowa ulica Rybaki, która przebiega przy skarpie. Nowa jest nawierzchnia, chodniki, zatoki samochodowe i parkingi. Wybudowana została także ścieżka rowerowa. Utworzono infrastrukturę: sieć kolektorów sanitarnych i deszczowych oraz sieć elektryczną. Wzdłuż Wisły powstała promenada spacerowa ciągnąca się od mostu do portu, obok siedziby klubu żeglarskiego Morka. Wraz z portem pojawiły się nowe ostrogi, które ułatwią korzystanie z portu jachtowego, odsuwając główny nurt rzeki od jej prawego brzegu, co zapobiegnie niszczeniu plaży. Wzdłuż promenady stanęły ławki, stojaki na rowery, oświetlenie. Jest też plac zabaw oraz skwer biznesowy.

Unijne wsparcie

– Cieszę się, że możemy uczestniczyć w otwarciu tej pięknej przestrzeni, która przywraca Płock Wiśle. Oczywiście Płock nigdy od Wisły się nie oddalił, ale to miejsce na pewno będzie tętniło życiem. A co do komunikacji, to oczyma wyobraźni widzę tu kolejkę linową na górę – mówił marszałek Adam Struzik. – Zobaczymy, jak to się technicznie da zrobić i czy geolodzy nam pozwolą, bo to wzgórze zawsze było osuwiskowe, więc trzeba to wszystko poważnie przemyśleć. Czas szybko płynie. Może w nowej perspektywie unijnej będą pieniądze na takie rozwiązania. Najważniejsze jednak, żeby ci, którzy dostaną się do Parlamentu Europejskiego, powalczyli o fundusze dla Polski, bo na razie Unia na kolejne lata bardzo je dla nas ogranicza. – podkreślił marszałek Adam Struzik.

– Bez samorządu województwa byłoby dużo trudniej – przyznał podczas uroczystości otwarcia prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Inwestycja kosztowała ponad 32 mln zł, w tym ponad 20 mln zł to pieniądze z Unii Europejskiej pozyskane dzięki staraniom miasta i przez Zarząd Województwa Mazowieckiego. To nabrzeże będzie dobrze służyło przez najbliższe lata rozwojowi rekreacji, sportu i turystyki. Razem z marszałkiem będziemy myśleć w jaki sposób lepiej rozwiązać komunikacyjnie nabrzeże, aby wszyscy mogli w pełni z niego korzystać – zapowiedział prezydent Andrzej Nowakowski.

Całkowity koszt przebudowy nabrzeża to kwota ponad 37,8 mln złotych. Na jej realizację pozyskane zostało dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie ponad 23,7 mln zł.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bulwar
Wisła
Port Płock
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.