TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Polskie miasta zaczynają dbać o rzeki [FILM]
InfoShip.pl - Opublikowano: 18.07.2017 13:50:41
Polskie miasta zaczynają dbać o rzeki [FILM]

Warszawa uruchomiła wymianę nadwiślańskich śmieci na gadżety. Z kolei w Poznaniu trwa kampania edukacyjna Trzymaj czystą Wartę!

Warszawa uruchomiła wymianę nadwiślańskich śmieci na gadżety. Z kolei w Poznaniu trwa kampania edukacyjna Trzymaj czystą Wartę!

Warszawa

Kto wybiera czystość nad Wisłą, ten wybrać też może upominek. Wystarczy odwiedzić Punty Wymiany Odpadów (PWO), które zlokalizowane są na plaży Poniatówka, w sąsiedztwie Strefy Rekreacyjnej Dzielnicy Wisła oraz po drugiej stronie rzeki, nieopodal mostu Poniatowskiego, w sąsiedztwie klubokawiarni Babie Lato i przystanku autobusowego Most Poniatowskiego 06.

Styl pierwszego nawiązuje do naturalnego otoczenia lądu i wody – to ażurowa, drewniana altana. Drugi z nich to przeszklony, modularny obiekt, pełniący również rolę biura Dzielnicy Wisła, punktu informacyjnego. Działają przez cały sezon w piątki (godz. 16.00-24.00), soboty (12.00-24.00) i niedziele (12.00-22.00).

-"Każdy może wymienić tu selektywne odpady recyklingowane, czyli szklane i plastykowe butelki na gadżety – zachęca Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta, Urzędu m.st. Warszawy i dodaje, że odpady te muszą być zebrane nad Wisłą. – Naszym celem jest edukacja, poprzez zachęcenie do sprzątania do sobie na bulwarach czy plażach"

A zachęty w tym sezonie są bardzo różnorodne i zmieniają się w zależności od weekendu. W nawiązaniu do hasła tegorocznej kampanii "kultura osobista" są to m.in. kupony i wejściówki na wydarzenia kulturalne od partnerów kampanii, którymi w tym roku są m.in. Teatr Ochoty, kino Muranów, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Nie zabraknie również biletów na rejsy po Wiśle, organizowane przez operatorów Aquatica, Flota 511, iBarka, Kamont Sport, Kurka Wodna Młociny, Miami Wars, Na Kajak, Po Wiśle, SUP Academy Poland / Drimex Sp. z o.o., Taxi Wisła / Fundacja Dom Wisły i Towarzystwo Wioślarskie Syrenka. Sukcesywnie w sezonie pojawiać się będą również inne niespodzianki np. bio-żelki w kształcie łódek.

-"Trwa Rok Rzeki Wisły, ale dbać o stan królowej polskich rzek powinniśmy dbać nie tylko od święta. Po raz kolejny w kampanii Dzielnica Wisła przypominamy użytkownikom nabrzeży, jak ważne w dbaniu o czystość i kondycję rzeki jest ich zachowanie. Nad Wisłą należy po sobie sprzątać, a teraz także warto to robić. Za śmieci można bowiem po raz kolejny otrzymać funkcjonalne upominki – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Czas nad Wisłą w tym sezonie umilają też edukatorzy.

-"Idealnie wpasowują się w tegoroczne hasło przewodnie, bo uprzejmie, kulturalnie i skutecznie zachęcają bywalców bulwarów i plaż do dbania o Wisłę i jej okolice, rozdając przy tym bezpłatne worki na śmieci – mówi Matylda Dobrowolska, koordynatorka działań edukatorów. Podobnie jak pracownicy POW czy tzw. Plażowi służą też pomocą, podpowiadając jak można ciekawie spędzić czas nad rzeką.

Edukatorów spotkać w sezonie można w czwartki (18.00-23.00), piątki (18.00-1.00), soboty (12.00-24.00) oraz niedziele (12.00-20.00) wzdłuż obu brzegów. Po prawej stronie rzeki dyżury obejmują teren od plaży Romantycznej w Wawrze, przez plaże Saską i Poniatówkę, po plażę Rusałka/ZOO. Lewostronne dyżury zaczynają się w Porcie Czerniakowskim i ciągną się przez Płytę Desantu, bulwar Flotylli Wiślanej, bulwar Jana Karskiego po plażę Żoliborską.

Sezon letni nad Wisłą potrwa do połowy września. Punkty Wymiany Odpadów zostaną otwarte po raz ostatni w niedzielę, 3 września, a edukatorzy po raz ostatni przespacerują się po nabrzeżach Wisły tydzień później – 10 września.

Poznań

W stolicy Wielkopolski trwa kampania edukacyjna, dotycząca utrzymania czystości nad Wartą. Bohaterowie kampanii - święci Piotr i Paweł - zachęcają osoby wypoczywające nad rzeką do sprzątania po sobie i przekonują, że utrzymanie porządku to wspólna odpowiedzialność poznaniaków.

Tereny nadwarciańskie przyciągają coraz więcej osób, które chętnie spędzają czas nad rzeką. Zainteresowanie Wartą rośnie dzięki bogatej ofercie sportowej i rekreacyjnej terenów nadrzecznych. Działają plaże miejskie, port rzeczny i tramwaj wodny. Dostępne są otwarte boiska i miejsca do grillowania. Wartostrada spina kolejne odcinki trasy pieszo-rowerowej na obu nadbrzeżach. W okolicy Warty funkcjonują też punkty gastronomiczne i rozrywkowe.

Bohaterami kampanii są postacie z herbu Poznania - święci Piotr i Paweł, którzy porzucili na chwilę swoją pracę i zajęli się sprzątaniem rzeki, przypominając, że jest wspólnym dobrem i powinniśmy wszyscy dbać o jej czystość.

Działania edukacyjne maja zwrócić uwagę, że utrzymanie czystości to wspólny obowiązek wszystkich bywalców terenów nadwarciańskich. Wciąż pokutuje błędne przekonanie, że odpady powinien posprzątać ktoś inny. Miasto pomaga w utrzymaniu czystości, od ubiegłego roku przy nadbrzeżach stoją kontenery na śmieci i przenośne toalety. Jednak ciężar odpowiedzialności leży po stronie wypoczywających nad Wartą.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Wisła
Warta
akcja
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.