TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Port Gdańsk poprawia wyniki. 35% do góry
PAP / INFOSHIP.PL - Opublikowano: 30.07.2018 16:30:35
fot. wikipedia

Port Gdańsk w I półroczu 2018 r. przeładował 25 mln ton ładunków, o 35 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – poinformowała spółka.

Port Gdańsk w I półroczu 2018 r. przeładował 25 mln ton ładunków, o 35 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – poinformowała spółka. Największą dynamikę wzrostu zanotowano w przeładunkach węgla, drobnicy skonteneryzowanej i paliw płynnych.

Podczas konferencji prasowej w poniedziałek w Gdańsku Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA (ZMPG) poinformował, że w pierwszym półroczu 2018 r. operatorzy działający na terenie Portu Gdańsk przeładowali ponad 25 mln ton towarów, o 35 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Półroczny wynik jest wyższy o niemal 20 proc. niż zakładano. Gdańsk osiągnął także najwyższą dynamikę wzrostu spośród portów bałtyckich.

Dyrektor ds. handlowych ZMPG, Adam Kłos poinformował, że największą dynamikę wzrostu przeładunków odnotowano w przypadku węgla. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku przeładowano ok. 3,5 mln ton tego surowca, o prawie 70 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

O ponad 40 proc. wzrosły przeładunki drobnicy, głównie skonteneryzowanej i wyniosły ok. 11 mln ton. Drobnica w Porcie Gdańsk stanowi 44 proc. udział w całkowitych przeładunkach.

Przeładunki paliw płynnych, zarówno surowca jak i produktów, mające ok. 34 proc. udział w przeładunkach, w pierwszym półroczu wyniosły ok. 8,3 mln ton. W porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza to wzrost o ponad 30 proc.

Kłos ocenił podczas konferencji, że "wszystkie grupy ładunków mają szanse w najbliższych latach osiągać jeszcze większe wolumeny". Zwrócił uwagę, że wszystkie terminale głębokowodne działające na terenie Portu Gdańsk inwestują w swoją infrastrukturę i będą mogły też korzystać z inwestycji realizowanych przez ZMPG, Urząd Morski i PKP PLK w infrastrukturę dostępową, drogową i kolejową na rzecz portu. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Port Gdańsk
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.