TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Port Gdynia stawia na wycieczkowce i ekologię
- Opublikowano: 26.07.2018 15:30:37
Port Gdynia stawia na wycieczkowce i ekologię

Port Gdynia wiedzie prym wśród polskich portów morskich w ważkiej dziedzinie jaką jest ochrona środowiska naturalnego.

Port Gdynia wiedzie prym wśród polskich portów morskich w ważkiej dziedzinie jaką jest ochrona środowiska naturalnego.

Działania Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. od lat skoncentrowany jest na ochronie środowiska morskiego. Dlatego też m.in. przebudowano portową kanalizację i zmodernizowano stację uzdatniania wody na portowym ujęciu.

Już w 2004 roku – jako pierwszy w Polsce – Port Gdynia zaczął realizować plan gospodarki odpadami statkowymi. Czynnie uczestnicząc w pracach międzynarodowych grup roboczych mających na celu ochronę środowiska Morza Bałtyckiego Port Gdynia już od 2010 r. zapewnia odbiór ścieków na Terminalu Promowym zlokalizowanym na nabrzeżu Helskim II.

Obecnie przyszła pora na kolejny ważki krok – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach budowy w Porcie Gdynia nowej infrastruktury kanalizacyjnej do odbierania ścieków sanitarnych ze statków i zrzutu tych ścieków do sieci kanalizacyjnej miasta Gdyni. Zadanie to będzie realizowane w dwóch etapach.

Na pierwszy etap składa się budowa na nabrzeżach: Francuskim i Belgijskim instalacji zrzutowej do odbioru ścieków sanitarnych ze statków pasażerskich.

Natomiast na nabrzeżu Polskim powstanie oddzielna sieć kanalizacji sanitarnej do odbioru ścieków z promów, które w niedalekiej przyszłości będą zawijać do powstającego właśnie tutaj nowego publicznego terminala promowego. W celu zwiększenie skuteczności procesu oczyszczania ścieków statkowych w rejonie ul. Polskiej nowo powstała infrastruktura portowa zostanie wyposażona w zespół zbiorników retencyjno-wyrównawczych wraz z podczyszczalnią mechaniczno-chemiczną przed zrzutem do gdyńskiej kanalizacji miejskiej.

Drugi etap to – plan dalszy – w postaci budowy instalacji do odbioru ścieków sanitarnych ze statków handlowych cumujących przy nabrzeżach: Rumuńskim, Węgierskim, Czeskim, Stanów Zjednoczonych, Rotterdamskim, Holenderskim, Szwedzkim, inż. Tadeusza Wendy i Śląskim. Jest to etap stanowiący swoistą kontynuację rozpoczętego w latach wcześniejszych procesu dostosowania nabrzeży w Porcie Gdynia do odbioru ścieków ze statków.

- "Inwestycja zostanie sfinalizowana w czerwcu 2019 roku, do czego obligują nas zobowiązania międzynarodowe – stwierdza Grzegorz Dyrmo, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.- Obecnie przyjmujemy do akceptacji projekt budowlany inwestycji i rozpoczniemy prace na nabrzeżu Francuskim. Całkowity koszt inwestycji to około 7 milionów euro i mamy zagwarantowane dofinansowanie unijne, gdyż projekt został umieszczony na Wykazie Projektów Zidentyfikowanych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko."


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wycieczkowce
Port Gdynia
ekologia
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.