TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Port w Gdańsku przebuduje Nabrzeże Obrońców Poczty Polskiej
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 18.08.2017 09:23:31
Port Gdańsk: rozpoczyna się przebudowa Nabrzeży Obrońców Poczty Polskiej i Mew

Kosztem 40 mln zł zostaną przebudowane i rozbudowane Nabrzeże Obrońców Poczty Polskiej oraz Nabrzeże Mew w Porcie Gdańsk. W czwartek władze portu podpisały umowę z wykonawcą prac.

Kosztem 40 mln zł zostaną przebudowane i rozbudowane Nabrzeże Obrońców Poczty Polskiej oraz Nabrzeże Mew w Porcie Gdańsk. W czwartek władze portu podpisały umowę z wykonawcą prac. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2020 r.

W ramach prac planowana jest zarówno odbudowa i wzmocnienie nabrzeży, jak i pogłębienie biegnącego wzdłuż nich kanału wodnego.

Wykonawcą prac będzie firma Doraco, której oferta została wybrana spośród w sumie dziewięciu, jakie wpłynęły na przetarg ogłoszony w tej sprawie przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA.

Warta 40 mln zł inwestycja to pierwsze z kilku zadań, jakie zaplanowano do realizacji w ramach większego projektu pt. "Modernizacja toru wodnego, rozbudowa nabrzeży oraz poprawa warunków żeglugi w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku".

Port Gdańsk ma otrzymać z UE prawie 119 mln euro na realizację trzech projektów transportowych. Do 2020 r. ma być m.in. zmodernizowany tor wodny i rozbudowane nabrzeża w Porcie Wewnętrznym oraz drogi w Porcie Zewnętrznym. Trzy projekty zgłoszone przez spółkę znalazły się wśród 16 rekomendowanych przez Polskę przedsięwzięć w zakresie transportu, które Komitet Koordynacyjny CEF Transport zatwierdził do dofinansowania ze środków Instrumentu "Łącząc Europę" (CEF - z ang. Connecting Europe Facility).

Pieniądze mają być przeznaczone na pogłębienie toru wodnego oraz modernizację Nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej, Nabrzeża Mew, Oliwskiego, Zbożowego oraz Nabrzeża Dworzec Drzewny w Porcie Wewnętrznym. Port w Gdańsku ma też otrzymać pieniądze na rozbudowę i modernizację sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym.

W ramach przygotowań do realizacji projektu pod koniec lipca br. ZMPG podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej i środowiskowej dla rozbudowy węzłów sieci bazowej w zakresie infrastruktury drogowo-kolejowej.

Celem planowanych inwestycji jest unowocześnienie infrastruktury i poprawa dostępu do portu zarówno od strony lądu jak i wody.

W ubiegłym roku w gdańskim porcie przeładowano 37,3 mln ton towarów, to o prawie 4 proc. więcej niż w roku 2015. Po raz pierwszy port znalazł się na szóstym miejscu wśród portów na Bałtyku pod względem wielkości przeładunków.

Strategia rozwoju portu do roku 2027, oparta o dane światowe, wykazuje, że w roku 2030 wolumen przeładunkowy Portu Gdańsk może wynieść około 100 mln ton.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
port
Gdańsk
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.