TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Port w Tallinie sprawdził termowizję. Nieskuteczna
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 22.03.2020 11:00:13
Port w Tallinie sprawdził termowizję. Nieskuteczna ; fot. Port Tallin

Kamery termowizyjne w porcie w Tallinie nieskuteczne w walce z koronawirusem.

Pomiar temperatury u podróżnych, przemieszczających się codziennie przez terminal promowy w Tallinie, jest metodą nieskuteczną w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa - przyznał przedstawiciel służby zdrowia Estonii Martin Kadai.

Kamery termowizyjne uruchomiono w terminalu promowym oraz na lotnisku w Tallinie w połowie ubiegłego tygodnia, kiedy w kraju potwierdzone były dwa przypadki zakażeń koronawirusem. We wtorek Covid-19 zdiagnozowano już u 13. osoby. Dotychczas przy pomocy kamer nie zidentyfikowano żadnego przypadku zakażenia.

Gorączka to nie wszystko

"Przede wszystkim przy zakażeniach wirusowych, i dotyczy to także koronawirusa, niekoniecznie występuje gorączka. Nosiciel koronawirusa może zatem przybyć do kraju zupełnie bez objawów" – powiedział w programie estońskiego radia Kadai, kierujący jednostką ds. sytuacji wyjątkowych estońskiej służby zdrowia (Terviseamet).

Mimo monitoringu termowizyjnego w porcie i na lotnisku, podróżnych nie można np. zmusić do testu na obecność koronawirusa, czy też zakazać wjazdu do kraju. Według urzędnika Terviseamet ważniejsze od kamer termowizyjnych jest aktywne przekazywanie informacji na temat koronawirusa. Komunikaty i instrukcje o zachowaniu profilaktyki nadawane są też w terminalach przepraw pasażerskich.

Port w Tallinie obsługuje dziennie wiele połączeń promowych, przede wszystkim z Helsinkami oraz Sztokholmem i należy - po fińskiej stolicy - do jednych z najbardziej ruchliwych portów pasażerskich w Europie. Celem estońskich władz było monitorowanie tysięcy podróżnych, którzy docierają codziennie do stolicy kraju poprzez Helsinki czy Sztokholm, a którzy mogli przebywać w strefach wysokiego ryzyka zarażenia koronawirusem.

Finowie sceptyczni

Po stronie fińskiej, mimo potwierdzonej tam większej liczby przypadków zakażenia koronawirusem, niż w sąsiedniej Estonii, już wcześniej ogłoszono, że wprowadzenie monitoringu termowizyjnego nie jest planowane. Według przedstawicieli Fińskiego Instytutu Zdrowia i Dobrobytu (THL) pomiar gorączki u podróżnych w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest działaniem jedynie pokazowym i nieskutecznym. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
port
Estonia