TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Powstaną mapy dla 600 polskich rzek
InfoShip.pl - Opublikowano: 29.11.2017 10:32:38
Powstaną mapy dla 600 rzek

KZGW rozpoczął aktualizację map zagrożenia powodziowego

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej rozpoczął przegląd i aktualizację map zagrożenia i map ryzyka powodziowego. Nowe dokumenty powstaną do grudnia 2019 r. i obejmą prawie 600 rzek.

24 listopada Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej poinformował o rozpoczęciu przeglądu i aktualizacji map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego. Jak podkreślił Przemysław Gruszecki z KZGW nowe mapy będą wykorzystywane m.in. przez samorządy w planowaniu działań związanych z zarządzaniem kryzysowym oraz w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Gruszecki zaznaczył, że zaktualizowane mapy zostaną sporządzone dla co najmniej 592 rzek lub odcinków rzek na obszarach dorzeczy: Wisły, Odry, Pregoły i Niemna o łącznej długości ok. 13 tys. km. Obecne mapy dotyczą 255 rzek i odcinków rzek na obszarach dorzeczy: Wisły, Odry i Pregoły o łącznej długości ok. 14,4 tys. km.

Przedstawiciel KZGW wskazał, że mapy zostaną opracowane dla czterech scenariuszy powodziowych. "Znajdą się na nich obszary o określonym prawdopodobieństwie powodzi: niskiego - 0,2 proc. (raz na 500 lat), średniego - 1 proc. (raz na 100 lat) oraz wysokiego - 10 proc. (raz na 10 lat) oraz obszary narażone na zalanie w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia wału przeciwpowodziowego" - mówił dyrektor z KZGW.

Dodał, że obecne mapy budzą dużo emocji ze strony władz samorządowych. "Dostajemy bardzo dużo uwag o tym, gdzie są w ich (samorządów - przyp. red.) opinii błędy na mapach, gdzie obawiano się, że to co przedstawiono na mapach doprowadzi do paraliżu inwestycyjnego i zablokuje rozwój gminy" - mówił Gruszecki.

Zastrzegł jednak, że "jak każde opracowanie mapy bazują na statystyce, na pewnych modelach i zawsze znajdzie się ktoś kto uważa, że można lepiej, można dokładniej. Nie są to narzędzia do straszenia kogokolwiek".

-"One mają zapewnić nam wiedzę, gdzie to zagrożenie powodziowe jest i jakie potencjalnie straty nam grożą w związku z wystąpieniem danej fali powodziowej. A my tę wiedze wykorzystamy w najbliższych latach do opracowania aktualizacji planu zarzadzania ryzykiem powodziowym" - tłumaczył dyrektor z KZGW.

Oprócz zasięgów obszarów zagrożenia powodziowego na mapach prezentowane zostaną głębokości wody, dane dotyczące maksymalnego poziomu zwierciadła wody oraz kierunki i prędkości przepływu wody. Na mapach znajdą się też wartości potencjalnych strat powodziowych, liczba mieszkańców zagrożonych powodzią oraz obiekty o szczególnym znaczeniu gospodarczym, przyrodniczym i kulturowym, których zalanie może spowodować znaczące straty.

Aktualizacja map ma kosztować 52 mln zł, z czego 44,2 mln zł będzie pochodzić ze środków unijnych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
unia
KZGW
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.