TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Problem z badaniami pasażerów Diamond Princess
- Opublikowano: 24.02.2020 17:30:28
Problem z badaniami pasażerów Diamond Princess; fot. Diamond Princess

Władze Japonii będą monitorować stan osób po kwarantannie na statku.

Służby medyczne Japonii będą monitorować stan zdrowia osób, które opuściły statek Diamond Princess – zapowiedział 23 lutego minister zdrowia tego kraju Katsunobu Kato po wykryciu wirusa u kobiety, u której na wycieczkowcu nie stwierdzono zakażenia.

Test na obecność wirusa wykazał zakażenie u 60-latki, która zeszła z pokładu Diamond Princess po 14-dniowej kwarantannie. Badanie wykonane u niej na statku 15 lutego dało wynik negatywny.

"Muszę potraktować to poważnie" - powiedział o sprawie kobiety Kato na konferencji prasowej. Według japońskiej agencji Kyodo 60-latka wróciła z wycieczkowca do domu w prefekturze Tochigi środkami transportu publicznego.

Medyczny monitoring

Kato zapowiedział, że służby medyczne będą codziennie dzwoniły do setek osób, które zeszły ze statku. Poproszono je również, by unikały transportu publicznego i nosiły maski ochronne, gdy spotykają się z innymi.

Minister przyznał dzień wcześniej, że w wyniku błędu w czasie kwarantanny nie przeprowadzono testów u 23 pasażerów statku: 19 Japończyków i czterech obcokrajowców.

Poinformował również, że wirusa wykryto u 18 Amerykanów, sześciu Australijczyków i Izraelki, których ewakuowano ze statku przed końcem kwarantanny. W niedzielę o czterech potwierdzonych przypadkach wśród osób ewakuowanych z wycieczkowca poinformowały władze Wielkiej Brytanii.

Zbadany - niezbadany?

Tymczasem władze Hongkongu ogłosiły w niedzielę, że wirusa wykryto u mężczyzny, który 20 lutego wrócił z Diamond Princess na pokładzie samolotu wyczarterowanego przez hongkońską administrację. W komunikacie wydziału zdrowia nie podano, czy 68-latek był na statku badany na obecność wirusa.

Mężczyzna jest wśród pięciu nowo zdiagnozowanych przypadków w Hongkongu. Łączna liczba wykrytych tam infekcji wzrosła do 74, z czego dwie osoby zmarły.

W Japonii potwierdzono łącznie około 840 zakażeń koronawirusem, z czego blisko 700 – na statku Diamond Princess zacumowanym w pobliżu portu w Jokohamie. Zmarło już troje byłych pasażerów wycieczkowca i jedna osoba niezwiązana ze statkiem. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wycieczkowiec
bezpieczeństwo
Japonia