Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Prom w Nieszawie czeka na niższy poziom Wisły

infoship
02.07.2020 08:30
0 Komentarzy

W tym roku nieszawska przeprawa promowa wystartowała 25 maja. Nieszawski magistrat informował wtedy, że kursy międzybrzegowe będą prowadzone regularnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie zagrożenia epidemicznego.

Podczas jednego kursu mogło na promie przebywać maksymalnie dziesięć osób.

Teraz – a dokładniej od 28 czerwca – przeprawa promowa jest nieczynna do odwołania. Wszystko z powodu wysokiego stanu rzeki.

-„Za utrudnienia przepraszamy – informuje UM Nieszawa.

Co godzinę

Prom wypływał z lewego brzegu Wisły o równych godzinach, a wraca 15 minut po pełnej godzinie. Przy zwiększonej liczbie chętnych do przeprawy rejsy odbywały się jednak w miarę potrzeb.

W każdy poniedziałek przeprawa funkcjonowała od 11 do 19, od wtorku do soboty od 7 do 20. W dni świąteczne na drugą stronę Wisły można było się przedostać od 8 do 20.

Tegoroczne stawki opłat za przeprawę promową to:

  • Trójkołowe lub czterokołowe pojazdy samochodowe o masie własnej nieprzekraczającej 550kg – 8,00zł

  • motorowery, motocykle – 3,00zł

  • Autobusy o dwóch osiach – 12,00zł

  • Samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony,autobusy o trzech i więcej osiach – 15,00zł

  • Zespoły pojazdów składające się z samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony i przyczepy albo z autobusy i przyczepy oraz pojazdy członowe o całkowitej liczbie osi powyżej pięciu, pojazdy specjalne – 18,00zł

  • Jedna osoba – 1,00zł

  • jedno zwierzę (powyżej 20 kg) – 3,00zł

  • Jedna sztuka bagażu, powyżej 20 kg – 5,00zł

  • Dzieci do lat 7 – 0zł

Historyczny prom

Obecny prom z napisem „Nieszawa” jest jedyną tego typu jednostką pływającą w Polsce. Został zbudowany w 1991r. jako prototyp w Stoczni w Sandomierzu. To oryginalna konstrukcja o napędzie boczno – kołowym, która wygląda zupełnie jak parowce na Missisipi. Nieszawski prom oddano do użytku 2 maja 1992r. Jest to jednostka płaskodenna o zanurzeniu 50 – 70 cm i nośności 16 ton. Jej szerokość wynosi prawie 12m, a długość 23m. Posiada napęd hydrauliczny, boczno-kołowy. Jednorazowo w rejs może zabrać wymiennie: 8 samochodów osobowych, 1 tira, 2 samochody ciężarowe lub 20 osób. Prom obsługują 2 osoby: kapitan i marynarz.

Przeprawa promowa łączy Kujawy z Ziemią Dobrzyńską, jest przedłużeniem drogi powiatowej Nieszawa – Brzeźno nr 2049 C, wiodącej przez Wisłę. Prom łączy 3 powiaty. Koszty utrzymania przeprawy promowej są współfinansowane przez Gminę Miejską Nieszawa, Powiat Aleksandrowski, Powiat Toruński oraz Powiat Lipnowski.

Prom z napisem „Nieszawa” w kolorze niebiesko –żółtym jest nie tylko ważnym środkiem transportu, który zapewnia przewóz pojazdów, osób, zwierząt i bagażu w okresie letnim oraz skraca znacznie drogę do Bobrownik, Lipna, Włocławka czy Torunia. Na promie odbywają się co roku 15 sierpnia „Koncerty na wodzie”. Na jego pokładzie można zawrzeć związek małżeński. Prom stanowił tło dla filmów o Nieszawie i nie tylko (np. „Ballada o Piotrowskim”, „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, film o F. Chopinie, film o E. Stachurze). Wizerunek promu widnieje także na logo Miasto Nieszawa. Prom służy zatem przede wszystkim jako wodny środek transportu, ale jest również sezonową atrakcją turystyczną i ma znaczenie rekreacyjno- kulturalne. Szczegóły dot. historii przeprawy promowej, kursowania promu oraz cennik dostępne są na stronie internetowej www.nieszawa.pl w zakładce: „Informacje o przeprawie promowej”.

Komentarze