TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Przystań Łabędy zaprzyjaźniona z Industriadą 2018
- Opublikowano: 16.02.2018 10:00:07
Przystań Łabędy zaprzyjaźniona z Industriadą 2018; ZdjęcieŚluza Łabędy na Kanale Gliwickim fot. arch. BP Tomasz Żak

Rozstrzygnięto konkurs na "Obiekt zaprzyjaźniony Industriady 2018".

Rozstrzygnięto konkurs na "Obiekt zaprzyjaźniony Industriady 2018". i wybrano cztery miejsca, które wraz z 42 obiektami Szlaku Zabytków Techniki będą zapewniać moc atrakcji w dniu festiwalu, czyli 9 czerwca 2018 r.

Motywem przewodnim wydarzeń organizowanych tego dnia w 46 zabytkach techniki będzie hasło "Industria jest kobietą". Tegoroczny program święta Szlaku opowiadać będzie o kobietach, które kształtowały przemysłowe historie regionu i wpływały na przebieg wydarzeń w wielu industrialnych zabytkach.

"Obiektami zaprzyjaźnionymi Industriady 2018" zostały wybrane:

  • Fabryka Pełna Życia (była fabryka obrabiarek) w Dąbrowie Górniczej – obiekt zgłoszony przez Gminę Dąbrowa Górnicza,

  • osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku – obiekt zgłoszony przez Miasto Rybnik,

  • przystań Łabędy na Kanale Gliwickim – obiekt zgłoszony przez Fundację MESA,

  • Stara Fabryka Drutu w Gliwicach – obiekt zgłoszony przez Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży.

-"Jak widać, konkurs spełnia swoje funkcje, ponieważ aktywizuje. Spotyka się zarówno z zainteresowaniem samorządów lokalnych, jak i organizacji pozarządowych. Po raz kolejny samorządy Rybnika i Dąbrowy Górniczej zgłosiły obiekty, w których realizowany jest długofalowy proces rewitalizacji. Uczestnictwo tych obiektów w Industriadzie ułatwi wdrażanie nadrzędnej zasady, która rządzi współczesną rewitalizacją: działania w jej ramach muszą być kierowane nie na miejsca, ale na ludzi. Pozytywny jest fakt, że także organizacje pozarządowe aktywnie włączyły się w konkurs. Cieszę się, że podczas festiwalu wybrzmi kwestia zabytków hydrotechnicznych na Kanale Gliwickim, co w ogłoszonym przez Sejmik Województwa Śląskiego Roku Odry – rzeki pozytywnej energii jest szczególnie potrzebne" – mówi członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

Przyznanie tytułu "Obiekt zaprzyjaźniony Industriady" jest równoznaczne z udziałem w działaniach promocyjnych, jak i uczestnictwem w samym festiwalu. Wybrane obiekty brały już udział w jego wcześniejszych edycjach. "Warto podkreślić, jak pomocne w rewitalizacji obiektu może być uzyskanie tytułu obiektu zaprzyjaźnionego. Jest to nie tylko warunek wpisania do Szlaku, ale wyraźny atut w próbach pozyskiwania środków finansowych na renowację. Przypadek tworzonego Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest tego najlepszym przykładem" – dodaje Mercik.

Industriada to największy w tej części Europy festiwal promujący dziedzictwo przemysłowe. W zeszłym roku w święcie Szlaku wzięło udział 84 tysiące osób. Cały program festiwalu zaprezentowany zostanie w maju, a pierwsze jego szczegóły poznamy już w kwietniu.
Sprawdź też:
Kanał Gliwicki
śluza

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.