TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Przystań Łabędy zaprzyjaźniona z Industriadą 2018
- Opublikowano: 16.02.2018 10:00:07
Przystań Łabędy zaprzyjaźniona z Industriadą 2018; ZdjęcieŚluza Łabędy na Kanale Gliwickim fot. arch. BP Tomasz Żak

Rozstrzygnięto konkurs na "Obiekt zaprzyjaźniony Industriady 2018".

Rozstrzygnięto konkurs na "Obiekt zaprzyjaźniony Industriady 2018". i wybrano cztery miejsca, które wraz z 42 obiektami Szlaku Zabytków Techniki będą zapewniać moc atrakcji w dniu festiwalu, czyli 9 czerwca 2018 r.

Motywem przewodnim wydarzeń organizowanych tego dnia w 46 zabytkach techniki będzie hasło "Industria jest kobietą". Tegoroczny program święta Szlaku opowiadać będzie o kobietach, które kształtowały przemysłowe historie regionu i wpływały na przebieg wydarzeń w wielu industrialnych zabytkach.

"Obiektami zaprzyjaźnionymi Industriady 2018" zostały wybrane:

  • Fabryka Pełna Życia (była fabryka obrabiarek) w Dąbrowie Górniczej – obiekt zgłoszony przez Gminę Dąbrowa Górnicza,

  • osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku – obiekt zgłoszony przez Miasto Rybnik,

  • przystań Łabędy na Kanale Gliwickim – obiekt zgłoszony przez Fundację MESA,

  • Stara Fabryka Drutu w Gliwicach – obiekt zgłoszony przez Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży.

-"Jak widać, konkurs spełnia swoje funkcje, ponieważ aktywizuje. Spotyka się zarówno z zainteresowaniem samorządów lokalnych, jak i organizacji pozarządowych. Po raz kolejny samorządy Rybnika i Dąbrowy Górniczej zgłosiły obiekty, w których realizowany jest długofalowy proces rewitalizacji. Uczestnictwo tych obiektów w Industriadzie ułatwi wdrażanie nadrzędnej zasady, która rządzi współczesną rewitalizacją: działania w jej ramach muszą być kierowane nie na miejsca, ale na ludzi. Pozytywny jest fakt, że także organizacje pozarządowe aktywnie włączyły się w konkurs. Cieszę się, że podczas festiwalu wybrzmi kwestia zabytków hydrotechnicznych na Kanale Gliwickim, co w ogłoszonym przez Sejmik Województwa Śląskiego Roku Odry – rzeki pozytywnej energii jest szczególnie potrzebne" – mówi członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

Przyznanie tytułu "Obiekt zaprzyjaźniony Industriady" jest równoznaczne z udziałem w działaniach promocyjnych, jak i uczestnictwem w samym festiwalu. Wybrane obiekty brały już udział w jego wcześniejszych edycjach. "Warto podkreślić, jak pomocne w rewitalizacji obiektu może być uzyskanie tytułu obiektu zaprzyjaźnionego. Jest to nie tylko warunek wpisania do Szlaku, ale wyraźny atut w próbach pozyskiwania środków finansowych na renowację. Przypadek tworzonego Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest tego najlepszym przykładem" – dodaje Mercik.

Industriada to największy w tej części Europy festiwal promujący dziedzictwo przemysłowe. W zeszłym roku w święcie Szlaku wzięło udział 84 tysiące osób. Cały program festiwalu zaprezentowany zostanie w maju, a pierwsze jego szczegóły poznamy już w kwietniu.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kanał Gliwicki
śluza
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.