TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rosjanie kontratakują. W sprawie przekopu
InfoShip.pl - Opublikowano: 10.09.2018 19:45:53
Rosjanie kontratakują. W sprawie przekopu

Rosja poinformowała Komisję Europejską o negatywnych skutkach przekopu Mierzei Wiślanej. Minister Gróbarczyk apeluje, aby zachować spokój.

Rosja poinformowała Komisję Europejską o negatywnych skutkach przekopu Mierzei Wiślanej. Minister Gróbarczyk apeluje, aby zachować spokój i nie ulegać rosyjskiej narracji

Wiceminister rolnictwa Federacji Rosyjskiej, szef Federalnej Agencji Rybołówstwa Ilja Szestakow zwrócił się do Komisji Europejskiej ws. przekopu Mierzei Wiślanej.

-"To kolejna próba zablokowania tej strategicznej dla Polski inwestycji. Apeluję do polityków i ekologów, by nie ulegali rosyjskiej narracji – stwierdza minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Rosyjski wiceminister w piśmie do komisarza ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Velli zwraca uwagę, że budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną nie jest konsultowana ze stroną rosyjską i zagraża ekologii Zalewu Wiślanego.

Szestakow zwrócił się o "przeprowadzenie wszechstronnej analizy możliwych skutków oraz podjęcie świadomej decyzji dot. przekopu Mierzei Wiślanej", oraz jeżeli to konieczne, o "zabezpieczenie i wdrożenie szeregu środków w celu zrekompensowania szkód wodnych zasobów biologicznych i ich siedlisk".

-"To dziwne, że argumenty ekologiczne są dziś używane przez kraj, dla którego ekologia nigdy nie była priorytetem. Oceniam to jako próbę zablokowania budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną – stwierdza. – Apeluję do polityków opozycji i ekologów, by nie ulegali rosyjskiej narracji – zaznacza szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Inwestycja ma ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa oraz rozwoju gospodarczego północno-wschodniej Polski. Jest realizowana z poszanowaniem najwyższych standardów ochrony środowiska – podkreśla minister Marek Gróbarczyk.

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to projekt, który ma znacząco poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Dzięki temu rozwiązaniu elbląski terminal będzie mógł swobodnie przyjmować mniejsze ładunki, odciążając porty trójmiejskie. Rozwój tego portu będzie sprzyjał powstawaniu nowych miejsc pracy, poprawi walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu północno-wschodniej Polski.

Budowa kanału rozpocznie się w IV kwartale 2018 roku i potrwa do 2022 roku. Koszt inwestycji wyniesie 880 milionów złotych i w całości będzie pokryty z budżetu państwa.

Pismo Szestakowa do KE można pobrać TUTAJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przekop
unia
MGMiŻŚ
Rosja