TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rozpoczął się Samorządowy Rok Rzeki Odry 2018
InfoShip.pl - Opublikowano: 13.02.2018 10:00:49
Rozpoczął się Samorządowy Rok Rzeki Odry 2018

Po hasłem "Przywrócić Odrze znaczenie" w poniedziałek, 12 lutego, zainaugurowano Samorządowy Rok Rzeki Odry 2018. We Wrocławiu.

Po hasłem "Przywrócić Odrze znaczenie" w poniedziałek, 12 lutego, zainaugurowano Samorządowy Rok Rzeki Odry 2018. We Wrocławiu.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele województw leżących nad Odrą – śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego. Podczas wydarzenia poruszono znaczenie rzeki w systemie transportowych korytarzy w Europie oraz w wykorzystaniu Odry do rozwoju gospodarczego i turystycznego województw.

-"Zależy nam na realizacji wszelkich projektów związanych z przywróceniem Odrze funkcji transportowych, współgrających z inwestycjami przeciwpowodziowymi, prowadzonymi na rzece i jej dopływach. Wciąż kładziemy na nie wielki nacisk, w związku z przykrym wspomnieniem wielkiej powodzi z 1997 roku – zaznaczył dolnośląski marszałek Cezary Przybylski. − Zależy nam także na tym, by nabrzeże całej Odry znów zaczęło tętnić życiem. Dlatego stworzyliśmy "Dolnośląski Fundusz Odrzański 2018" – dodaje marszałek.

-"Dostrzegamy ogromny potencjał, jaki drzemie w Odrze. Aby go wyzwolić, potrzeba zaangażowania przede wszystkim społeczności nadodrzańskich i samorządów gminnych. Przygotowujemy się do kilku działań w ramach Roku Odry. Przykładowo, planujemy przeprowadzenie trzech konferencji, których podstawowym celem i założeniem jest rozwijanie i wzmacnianie współpracy między środowiskiem samorządów gminnych a nauki" – powiedział podczas spotkania Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Według jego zapowiedzi czerwcowa konferencja ma pokazać najlepsze praktyki i wypracowane rozwiązania w "otwieraniu się miast na rzeki", tak duże, jak i małe. Październikowa konferencja odrzańska ma przybliżyć wszechstronność rozwojowego potencjału Odry, a również październikowe Forum Przestrzeni ma w sposób warsztatowy przybliżyć problematykę zagospodarowania i rewitalizacji obszarów nadrzecznych.

Zarząd Województwa Śląskiego planuje także konkurs na plakat przybliżający różne rozumienia Odry z punktu widzenia przyrodnika, historyka czy artysty. W listopadzie 2017 roku Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił rok 2018 Rokiem Odry – Rzeki Pozytywnej Energii. Jako pierwszy Rok Odry ustanowił samorząd województwa dolnośląskiego.

Polska jest już sygnatariuszem Porozumienia AGN, które ma na celu rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie. Sieć ujęta w Porozumieniu AGN podzielona jest na dziewięć głównych wodnych ciągów transportowych o długości ponad 27 tys. km, które łączą porty ponad 37 krajów europejskich. Dodatkowo do współpracy w temacie renesansu polskich dróg śródlądowych Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprosiło samorządy.

We wrocławskiej  inauguracji wzięli m.in. udział:

Jerzy Wcisła - Senator RP, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Rozwoju Dróg Wodnych

Ryszard Galla – Poseł na Sejm RP, Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry

Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego

Paweł Hreniak – Wojewoda Dolnośląski

Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego

Andrzej Buła - Marszałek Województwa Opolskiego

Henryk Mercik – Członek Zarządu Województwa Śląskiego

Profesor Tadeusz Trziszka – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego

Profesor Cezary Madryas – Rektor Politechniki Wrocławskiej

Rafał Zahorski – pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Elżbieta Marszałek − Wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej

Marek Cebula - Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich

Roman Potocki - Przewodniczący Konwentu Starostów Dolnośląskich

Sprawdź też:
Odra
Port Wrocław

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.