TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rozpoczął się Samorządowy Rok Rzeki Odry 2018
InfoShip.pl - Opublikowano: 13.02.2018 10:00:49
Rozpoczął się Samorządowy Rok Rzeki Odry 2018

Po hasłem "Przywrócić Odrze znaczenie" w poniedziałek, 12 lutego, zainaugurowano Samorządowy Rok Rzeki Odry 2018. We Wrocławiu.

Po hasłem "Przywrócić Odrze znaczenie" w poniedziałek, 12 lutego, zainaugurowano Samorządowy Rok Rzeki Odry 2018. We Wrocławiu.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele województw leżących nad Odrą – śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego. Podczas wydarzenia poruszono znaczenie rzeki w systemie transportowych korytarzy w Europie oraz w wykorzystaniu Odry do rozwoju gospodarczego i turystycznego województw.

-"Zależy nam na realizacji wszelkich projektów związanych z przywróceniem Odrze funkcji transportowych, współgrających z inwestycjami przeciwpowodziowymi, prowadzonymi na rzece i jej dopływach. Wciąż kładziemy na nie wielki nacisk, w związku z przykrym wspomnieniem wielkiej powodzi z 1997 roku – zaznaczył dolnośląski marszałek Cezary Przybylski. − Zależy nam także na tym, by nabrzeże całej Odry znów zaczęło tętnić życiem. Dlatego stworzyliśmy "Dolnośląski Fundusz Odrzański 2018" – dodaje marszałek.

-"Dostrzegamy ogromny potencjał, jaki drzemie w Odrze. Aby go wyzwolić, potrzeba zaangażowania przede wszystkim społeczności nadodrzańskich i samorządów gminnych. Przygotowujemy się do kilku działań w ramach Roku Odry. Przykładowo, planujemy przeprowadzenie trzech konferencji, których podstawowym celem i założeniem jest rozwijanie i wzmacnianie współpracy między środowiskiem samorządów gminnych a nauki" – powiedział podczas spotkania Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Według jego zapowiedzi czerwcowa konferencja ma pokazać najlepsze praktyki i wypracowane rozwiązania w "otwieraniu się miast na rzeki", tak duże, jak i małe. Październikowa konferencja odrzańska ma przybliżyć wszechstronność rozwojowego potencjału Odry, a również październikowe Forum Przestrzeni ma w sposób warsztatowy przybliżyć problematykę zagospodarowania i rewitalizacji obszarów nadrzecznych.

Zarząd Województwa Śląskiego planuje także konkurs na plakat przybliżający różne rozumienia Odry z punktu widzenia przyrodnika, historyka czy artysty. W listopadzie 2017 roku Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił rok 2018 Rokiem Odry – Rzeki Pozytywnej Energii. Jako pierwszy Rok Odry ustanowił samorząd województwa dolnośląskiego.

Polska jest już sygnatariuszem Porozumienia AGN, które ma na celu rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie. Sieć ujęta w Porozumieniu AGN podzielona jest na dziewięć głównych wodnych ciągów transportowych o długości ponad 27 tys. km, które łączą porty ponad 37 krajów europejskich. Dodatkowo do współpracy w temacie renesansu polskich dróg śródlądowych Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprosiło samorządy.

We wrocławskiej  inauguracji wzięli m.in. udział:

Jerzy Wcisła - Senator RP, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Rozwoju Dróg Wodnych

Ryszard Galla – Poseł na Sejm RP, Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry

Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego

Paweł Hreniak – Wojewoda Dolnośląski

Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego

Andrzej Buła - Marszałek Województwa Opolskiego

Henryk Mercik – Członek Zarządu Województwa Śląskiego

Profesor Tadeusz Trziszka – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego

Profesor Cezary Madryas – Rektor Politechniki Wrocławskiej

Rafał Zahorski – pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Elżbieta Marszałek − Wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej

Marek Cebula - Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich

Roman Potocki - Przewodniczący Konwentu Starostów Dolnośląskich

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Odra
Port Wrocław
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.