TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ruch na torze wodnym Szczecin-Świnoujście wstrzymany. Mina!
PAP - Opublikowano: 14.07.2019 10:00:06
Ruch na torze wodnym Szczecin-Świnoujście wstrzymany. Mina!

Świnoujście: Rozpoczęła się akcja wydobycia miny morskiej z Kanału Piastowskiego

Akcję wydobycia miny morskiej z okresu II wojny światowej rozpoczęli w niedzielę rano - 14 lipca - marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Ruch na Zalewie Szczecińskim i na torze wodnym Szczecin-Świnoujście jest wstrzymany. Zaplanowano też ewakuację ok. 160 osób.

Rozpoczęcie akcji zgodnie z planem potwierdziła w rozmowie z PAP Hanna Lachowska ze świnoujskiego magistratu.

"Okręt jest już na pozycji, nurkowie już są, akcja wydobycia miny już się rozpoczęła. Ruch na Zalewie Szczecińskim i na torze wodnym Szczecin-Świnoujście jest wstrzymany" – powiedziała Lachowska.

Dodała, że planowana jest ewakuacja ok. 160 osób ze strefy bezwzględnego zagrożenia. "Liczymy na to, że wszyscy dostosują się do zaleceń i opuszczą swoje domostwa. Ci, którzy w nich pozostaną, zrobią to na własną odpowiedzialność" - zaznaczyła.

Marynarze na pozycjach

Operację wydobycia miny przeprowadzą marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W akcji bierze też udział załoga niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

Mina znajduje się w wodach Zalewu Szczecińskiego na głębokości ok. 6 m, w niewielkiej odległości od wyjścia z toru wodnego w kierunku Szczecina. Znaleziono ją podczas prac związanych z pogłębianiem toru wodnego Szczecin-Świnoujście.

Do godz. 8.00 marynarze mają wydobyć minę, umieścić ją na pokładzie okrętu, a następnie, w godz. 8.00-9.00 przetransportować ją na poligon morski na Zatoce Pomorskiej i zneutralizować. Aby wypłynąć z zalewu na morze, będą się przemieszczać przez centrum Świnoujścia, dlatego ewakuowane zostaną osoby, które mieszkają w strefie niebezpiecznej (w odległości 200 m od toru wodnego, zarówno na prawym, jak i lewym brzegu). Dotyczy to ok. 160 mieszkańców miasta.

Ewakuacyjny transport

Transport osób ewakuowanych do hali sportowej przy ul. Piłsudskiego odbywać się będzie od godz. 7.00 autobusem komunikacji miejskiej z pętli przy Kapitanacie Portu w Świnoujściu a do budynku OSP w Karsiborze pojazdem straży. Na ewakuowanych autobusy mają czekać na skrzyżowaniu ulic Barkowej i Kanałowej.

W godzinach 8.00 – 9.00 obowiązywać też będzie bezwzględny zakaz wchodzenia do morza i na plażę w odległości 750 metrów od falochronu zachodniego - do wysokości ul. Zdrojowej.

Podczas transportu miny poza port Świnoujście wstrzymane zostanie kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach. Mogą wystąpić też krótkotrwałe ograniczenia w ruchu pociągów.

Tor wodny Szczecin–Świnoujście został zamknięty dla ruchu wodnego. Zarówno od strony Szczecina, jak i od strony Świnoujścia zamknięte są wejścia na Zalew Szczeciński.

Osobom udającym się do Świnoujścia samochodem w niedzielę rano zalecono wybór trasy alternatywnej przez Niemcy (najbardziej popularna prowadzi ze Szczecina przez przejście graniczne w Lubieszynie, następnie Locknitz, Pasewalk i Anklam – PAP).

W działaniach mających zapewnić bezpieczeństwo ludzi podczas wydobycia i transportu miny udział biorą Urząd Miejski w Świnoujściu, policja, morska straż graniczna, oddziały państwowej i ochotniczej straży pożarnej oraz straż miejska ze Świnoujścia.

Wykryty w wodzie obiekt sklasyfikowano jako brytyjską lotniczą minę morską typu Mark IV z okresu II wojny światowej. Lotnicze miny morskie tego typu mogą zawierać ponad 400 kg materiału wybuchowego. Rekonesans, identyfikację i wstępną ocenę niebezpiecznego przedmiotu wykonali specjaliści od podwodnych zadań z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
hydrobudowa
Port Świnoujście
Port Szczecin