TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Stocznia Crist buduje hybrydowy prom dla Islandii
InfoShip.pl - Opublikowano: 20.07.2017 16:26:52
Stocznia Crist buduje hybrydowy prom dla Islandii

W połowie przyszłego roku stocznia Crist w Gdyni ma zakończyć budowę hybrydowego promu pasażersko-samochodowego dla islandzkiego armatora.

W połowie przyszłego roku stocznia Crist w Gdyni ma zakończyć budowę hybrydowego promu pasażersko-samochodowego dla islandzkiego armatora. Jednostka ma obsługiwać kursy pomiędzy dwiema wyspami położonymi na południe od Islandii.

W środę w stoczni Crist w Gdyni symbolicznie została rozpoczęta budowa promu. Tomasz Wrzask ze stoczni poinformował, że położona została stępka pod nowy prom, co oznacza zakończenie pierwszego etapu przygotowania do budowy jednostki, czyli cięcia blach.

Jednostka o długości prawie 70 metrów ma obsługiwać trasę pomiędzy Landeyjahöfn, a Vestmannaeyjar - wyspami położonymi 9 kilometrów na południe od Islandii. Przepłynięcie tej trasy ma trwać około 15-20 minut. Statek będzie wyposażony w hybrydowy system napędu głównego. Nowoczesna konstrukcja promu ma pozwolić jednostce na operowanie w bardzo trudnych warunkach morskich panujących na południowych wodach Islandii.

Prom będzie mógł zabrać na pokład od 390 pasażerów w sezonie zimowym do 540 pasażerów w sezonie letnim. Różnica w liczbie pasażerów wynika z tego, że w zimie niemożliwe będzie wykorzystanie posiadanego zewnętrznego tarasu. Jednostka będzie obsługiwana przez dziesięcioosobową załogę.

Projekt i dokumentacja powstają w Polsce i zgodnie z kontraktem odpowiedzialna za to jest stocznia Crist. Zamawiającym jest Vegager?in - Islandzki Urząd Transportu Drogowego. Wartość kontraktu jest objęta tajemnicą handlową.

Wrzask zwrócił uwagę, że jest to kolejny prom hybrydowy, który powstaje w stoczni Crist. Wcześniej zakład przekazał hybrydowy prom "Elektra" armatorowi z Finlandii, a obecnie uczestniczy w realizacji promu "Color Hybrid" dla Norwegów. Wyraził nadzieję, że stocznia wzmocni swoją pozycję na rynku europejskim, jako producent innowacyjnych jednostek pasażerskich.

Prom pasażersko-samochodowy "Color Hybrid" o długości 160 metrów Crist buduje we współpracy z norweską stocznią Ulstein. Odbiorcą finalnym jest Color Line, jeden z największych operatorów promowych w Norwegii. Jednostka określana jako największy prom hybrydowy świata ma być gotowa latem 2019 roku. Prom będzie mógł zabierać na pokład 2 tysiące pasażerów oraz 500 pojazdów osobowych. Jednostka ma zastąpić na trasie Sandefjord-Strömstad (Norwegia-Szwecja) o połowę mniejszy prom Bohus.

Oprócz promu "Color Hybrid" w stoczni Crist w Gdyni powstają obecnie bloki dwóch ponad 300-metrowych wycieczkowców dla światowego potentata w budowie statków pasażerskich STX France. Kończy się budowa pływającego doku, który będzie wykorzystany podczas budowy osiedla apartamentowców na wodzie w Księstwie Monako. Budowane są też dwie bliźniacze jednostki do przewozu żywych ryb.

Wrzask poinformował, że stocznia ma pełen portfel zamówień do końca przyszłego roku.

Stocznia Crist, jedna z największych w Polsce, została utworzona w 1990 r. przez dwóch inżynierów budowy okrętów: Ireneusza Ćwirko i Krzysztofa Kulczyckiego. Dotąd zbudowała ponad 360 różnej wielkości jednostek. Firma współpracuje z armatorami i stoczniami z Polski, Holandii, Norwegii, Danii, Niemiec, Islandii i USA.

W 2010 r. Crist kupiła z zasobów mienia dawnej Stoczni Gdynia suchy dok, największą w rejonie południowego Bałtyku suwnicę oraz tereny do prefabrykacji kadłubów. Stocznia podaje na swojej stronie, że od 2010 roku działa jako spółka akcyjna. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
prom. stocznia
Crist
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.