TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Studium dla portu multimodalnego na Wiśle
InfoShip.pl - Opublikowano: 20.01.2016 10:23:43
Powstanie studium dla portu multimodalnego na Wiśle

Bydgoszcz wspólnie z partnerami otrzymała dofinansowanie na projekty związane między innymi ze wzmocnieniem transportu śródlądowego. Dzięki nim sfinansujemy studium lokalizacji portu multimodalnego na Wiśle.

Już w 1999 roku w studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego Bydgoszczy na osiedlu Łęgnowo wieś zarezerwowany został teren pod możliwą lokalizację portu multimodalnego (umożliwiającego m.in. przeładunek kontenerów). Z początkiem ubiegłego roku Bydgoszcz wspólnie z samorządem województwa oraz 20 instytucjami z Niemiec, Szwecji, Polski, Litwy i Finlandii przystąpiła do międzynarodowego konsorcjum projektowego o nazwie EMMA, z myślą o pozyskaniu środków na prace koncepcyjne.

Czy budowa portu jest zasadna?

Z końcem ubiegłego roku projekt, w którym uczestniczy Bydgoszcz decyzją Komitetu Monitorującego otrzymał dofinansowanie z europejskiego programu INTERREG. W sumie na realizację ważnej dla Bydgoszczy części projektu zarezerwowano ponad 352 tysiące euro. Wkład własny miasta wyniesie niespełna 53 tysiące euro. Projekt realizowany będzie w latach 2016-2018. W oparciu o te fundusze planujemy opracować studium lokalizacji portu multimodalnego na Wiśle i koncepcję utworzenia Europejskiego Centrum Rewitalizacji Śródlądowych Dróg Wodnych. Ta analiza pozwoli określić na ile jest budowa portu jest zasadna. Dokument określi też m.in. jakie jednostki będą w stanie dopłynąć do portu na wysokości Bydgoszczy i wskaże konieczne inwestycje do utrzymania toru wodnego. Określi ona też optymalną lokalizację multimodalnej platformy pomiędzy Bydgoszczą i Solcem Kujawskim. Za takim umiejscowieniem przemawia: przebieg koryta Wisły, jego ukształtowanie, niezabudowane i z dobrymi parametrami geologicznymi tereny nadające się pod budowę terminalu przeładunkowego.

Projekt EMMA

Głównym celem projektu jest zwiększenie promocja możliwości oraz korzyści wynikających z transportu drogami śródlądowymi/drogą morską. W skład konsorcjum, prócz Miasta Bydgoszczy i Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wchodzi 20 instytucji z Niemiec, Szwecji, Polski, Litwy i Finlandii. Konsorcjum tworzą organizacje wspierania biznesu, europejskie grupy interesów, instytucje naukowo-badawcze, samorządy województw. Liderem jest organizacja wspierania biznesu Port of Hamburg Marketing. Środki z projektu EMMA kierowane ssą miedzy innymi na przygotowanie analiz niezbędnych do budowy nowej infrastruktury portów multimodalnych oraz podejmowanie działań, łamiących bariery administracyjne, blokujące rozwój transportu rzecznego.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Wisła
Bydgoszczan
port
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.