TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Świnoujście: Wydobyto drugi z niewybuchów
InfoShip.pl - Opublikowano: 02.10.2019 16:30:27
Świnoujście: Wydobyto drugi z niewybuchów; Fot 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Jednostka Marynarki Wojennej wydobyła we wtorek - 1 października - drugi z niewybuchów w Świnoujściu.

Jednostka Marynarki Wojennej wydobyła we wtorek - 1 października - drugi z niewybuchów w Świnoujściu. Ma z nimi wypłynąć niebawem na poligon morski, gdzie jeszcze we wtorek niebezpieczne znaleziska mają być zneutralizowane.

Wydobyto drugi i ostatni z niewybuchów, które zalegały na torze wodnym Szczecin-Świnoujście - powiedział PAP rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski. Jak dodał, akcja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń.

Jednostka, na której pokładzie niewybuchy opuszczą teren świnoujskiego portu, będzie kierowała się na poligon morski na północny-wschód od portu. Tam po południu mają być zneutralizowane - powiedział Lewandowski.

Do akcji podjęcia niewybuchów zaangażowana została załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. Ze strony wojska bierze w niej udział kilkudziesięciu żołnierzy.

Wstrzymane promy

Na czas podjęcia niewybuchów na torze wodnym Szczecin-Świnoujście wstrzymano ruch statków. Po tym, jak jednostka z wydobytymi ładunkami opuści główki portu, normalny ruch statków zostanie przywrócony.

Na czas wydobycia oraz transportu obiektów poza główki portu w Świnoujściu obowiązywały określone strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze na Zalewie Szczecińskim, torze wodnym Szczecin-Świnoujście oraz Zatoce Pomorskiej.

W godz. 5-11.30 wstrzymany został ruch dla statków wchodzących z redy portu Świnoujście w kierunku Zalewu Szczecińskiego. Od godz. 6.30 do 11 zakaz obowiązywał statki wychodzące z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską. Dla statków nawigujących w granicach portu Świnoujście ruch został wstrzymany w godz. 10–11.30 (z wyjątkiem promów morskich i innych statków pasażerskich wychodzących w morze, odcumowujących do godz. 10.30).

Utrudnienia odczuli także mieszkańcy Świnoujścia i osoby chcące przeprawić się promami miejskimi, ale jak wynika z informacji służb świnoujskiego magistratu przekazanych PAP, wraca tam już normalny ruch promów.

Wydobyte niewybuchy, które mają zostać zneutralizowane na poligonie morskim na Zatoce Pomorskiej to brytyjska lotnicza mina morska typu Mark IV - któą znaleziono blisko środka Zalewu Szczecińskiego - oraz brytyjska bomba głębinowa typu Mk-XIII - wydobyta z okolic basenu Mulnik. Zawierają w sobie łącznie blisko 500 kg materiału wybuchowego. (PAP)

autor: Kacper Reszczyński

res/ robs/
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
prom
hydrobudowa
Port Szczecin
Port Świnoujście
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.